امروز دوشنبه  26 آذر 1397
تعداد بازدید : 188 - تاریخ خبر : 1397/08/28 - 14:41
دکتر محمد سریر عنوان کرد:
سیاسی فکر کردن رسانه ها، باعث ایجاد دافعه برای جوانان

هفتمین نشست « شب موسیقی»، شامگاه 27 آبان، با موضوع «جایگاه کلام و شعر در موسیقی» روی آنتن رفت. رضا مهدوی در این گفتگوی شبانه میزبان دکتر محمد سریر، آهنگساز و استاد دانشگاه و دکتر حمیدرضا اردلان، آهنگساز و استاد دانشگاه و پژوهشگر موسیقی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر سریر موسیقی های تیپ ملودیک  که محورشان تکرار است مثل موسیقی پاپ را اینگونه توصیف کرد که: منزلت اینها کم نیست زیرا به تاریخ و جمعیتی اشاره دارند و مردم هم آنها را دوست داشتند. اما موسیقی پاپ آرام آرام از جامعه جدا شده است و بیشتر در گروه سنی خاص و طبقه خاص فعال هست. ضمن اینکه به دلیل گسترش رسانه ها، انتقال و تبادل موسیقی بیشتر شده است.

زبان فارسی استحکام بی نظیری دارد/تقدم همیشه با زبان است
دکتر اردلان تفاوت و تشابه شعر و موسیقی را بیان کرد که: تفاوت بنیادین انسان با دیگر موجودات، بیان مفاهیم از طریق زبان است. پیدایش موسیقی بعد از تکامل زبان صورت گرفته بنابراین همیشه اصالت و تقدم با زبان است. زبان فارسی به دلیل قدرتش و ترکیبش با زبان هند و اروپایی و تغذیه آن از دو منبع استحکام بی نظیری دارد.

سیاسی فکر کردن رسانه ها، باعث ایجاد دافعه برای جوانان
دکتر سریر در مورد بزرگی شعر فارسی گفت: معمولا اشعار را با آواز می خوانده اند و در حقیقت با موسیقی تلفیق می کرده اند و جمع این دو قبل از اسلام بسیار رواج داشته و بعد از اسلام نیز این جمع حضور داشته است. بخشی از زندگی روزمره با شعر می گذشته است و مردم تا همین اواخر، حتی افراد بی سواد، محفوظات خوبی در شعر داشتند و این به ماندگاری شعرها در نسل های مختلف کمک کرده است. البته متاسفانه نسل جدید در این زمینه فعال نیست و این، به دلیل گسست این پیوند با نسل آینده نگران کننده است.
دکتر اردلان افزود: رسانه ها به دلیل سیاسی فکر کردن برای شنیدن جوانان دافعه ایجاد می کنند. معیار شرق اساسا معرفت شنیداری بوده است. رسانه های جدید به شدت تصویر گرا هستند و همه گناه ها گردن نسل جوان نیست.

در دوران مشروطه ترانه وشعر دستخوش چه تغییراتی شدند؟
دکتر اردلان پاسخ داد: مشروطه به نوعی معنای رنسانس مغرب زمین را با تاخیر داشته است. به دلیل تغییرات حاصل از مشروطه تغییر زبان و موسیقی نیز به وجود آمد.

هنر باید آرام آرام مسیر خودش را طی کند
دکتر سریر در مورد ظهور شعر نو و ورودش به فرهنگ موسیقی ایران و تاثیر آن بر ساختار موسیقی گفت: افرادی که از شعر سنتی به شعر نو روی آوردند، مبانی و پایه های شعر قدیم نیز در کارشان رعایت شده وطبیعی است که این نوعی ارتقا در فعالیت های هنریشان است. کسانی که مستقیما به شعر نو ورود می کنند، طبیعی است که از سنت کلاسیک شعر فاصله می گیرند و بلوغی که باید در شعر باشد کمی در آثارشان کمرنگ می شود. در هنر قدم ها باید آهسته برداشته شود تا مسیر خودش را طی کند.
دکتر اردلان در نقد به تلویزیون به هفته وحدت اشاره کرد و گفت: چرا تلویزیون از موسیقی اقوام پخش نمی کند؟ ما اقوام مختلفی در ایران داریم و می توان گفت ما چکیده موسیقی آسیا و آفریقا هستیم.

جهان، علاقمند به سرعت
چرا جوانان موسیقی دان از شعر کهن جدا شده اند؟
دکتر سریر پاسخ داد: به نظر می رسد دانش آنها در مورد گذشته شعر و ادب ایران کم است بنابراین شعرهایی که جدیدا می آیند بیشتر حرف روزمره هستند. این پایه ها آنقدر ضعیف هستند که موسیقی هم برایشان نمی تواند کاری کند و آنها را به سمت کار متعالی ببرد.
دکتر اردلان در ادامه اضافه کرد: جهان علاقمند به سرعت است وضعیت جهان وضعیت سریعی است و در این وضعیت فرصت تعمق گرفته می شود و جنسی از موسیقی که سهل باشد و سرعت را تداعی کند جای موسیقی اهل مراقبت را می گیرد.
دکتر سریر در جمع بندی گفت: باید به جوان ها خوراک خوب بدهیم تا در اثر کمبود آن به کارهای سطحی روی نیاورند. ما در رسانه ها با کمبود پخش آثاری که موجب ارتقا اندیشه  می شوند مواجهیم.
دکتر اردلان در صحبت پایانی خود گفت: من عمیقا و دلسوزانه پیشنهاد می کنم که صدا و سیما در رفتار خودش نسبت به موسیقی تجدید نظر کند.
«شب موسیقی» یکی از برنامه های « شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر جلال غفاری به سمت مدیر شبکه افق منصوب شد.

با حکم معاون سیمای رسانه ملی، رییس مرکز تولید و فنی سیما منصوب شد.

پیام صابری، گریمور، بازیگر و همسر زیبا بروفه ساعتی پیش در سن ۴۵ سالگی در اثر ایست قلبی درگذشت.

پنجمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم با صدور و اهدای احکام اعضای شورای سیاست گذاری، دبیران کمیسیون ها و مسئولان کمیته های مربوطه آغاز به کار کرد.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، «اعضای شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شدند.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر مسعود احمدی افزادی به سمت «دبیر و عضو شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شد.

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، مباحث مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

آخرین قسمت از فصل اول مجموعه مستند «غوغای بی هیاهو» که پنجشنبه 22 آذر ساعت 19:45 روانه آنتن می شود؛ در طبیعت یکی از زیباترین و بکرترین نقاط ایران تصویربرداری شده است؛روستای «ونه دشت» از توابع شهرستان تالش در استان زیبای گیلان.

در روزهای پایانی هفته همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از بازگشت یک دانشمند علوم سلولی در «آنجا که زاده شدم» تا سفر یک زن و شوهر توریست به ایران در «خسته نباشید» باشید.

سریال نوروزی شبکه یک سیما به تهیه کنندگی مهدی فرجی شنبه 24 آذر در اطراف تهران کلید می خورد.

پیرو پرسش مخاطبان درباره غیبت رضا رشیدپور در نیم ساعت پایانی برنامه و ترک آنتن بدون خداحافظی‌، روابط عمومی برنامه «حالا خورشید» پاسخ داد.

یک مجموعه رئالیتی شو به تهیه کنندگی سعید ابوطالب برای پخش در نوروز ۹۸ از شبکه یک سیما تولید می شود.

مسابقه «ستاره‌ساز»، در جهت کشف استعدادهای فوتبال از سرتاسر کشور ایران به زودی روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

برنامه نوجوان برایمان برایمان یادآور یک نام است. نیمرخ! برنامه‌ای که چند سالی با مجریان مختلف روی آنتن شبکه یک سیما رفت و توانست چنان در ذهن و جان مخاطب خانه کند که هنوز و با گذشت 20 سال تصاویر تیتراژ و موسیقی‌اش، زنده است.

محمد حسن‌زاده: دوره نیمرخ تمام شده است
کامیار اسماعیلی: اسپانسر آفت برنامه‌های سیماست
حسین رفیعی: امروز برخی برنامه‌ها ادای نیمرخ را در می‌آورند

مستند «دماوند، گنبد گیتی» به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا چهارشنبه (۲۱ آذر ماه) از برنامه «گنجینه» شبکه مستند راهی آنتن می‌شود.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

مستند «مشد عباس، بودن یا نبودن» به کارگردانی سید هاشم مرتضویان در جدیدترین قسمت برنامه «به اضافه مستند» به روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

انتخاب بازیگران مجموعه «زیر همکف» به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی رضا جودی، با اضافه شدن چهار بازیگر جدید به پایان رسید.

حجت الاسلام محمدی در برنامه امروز «آفتاب شرقی» درباره حق الله و حق الناس صحبت می کند.

در شب وفات حضرت معصومه(س)، مستند «خادم، مدافع و ساکن حرم» امشب26 آذر از شبکه یک پخش خواهد شد.

«شب شعر» در یازدهمین نشست خود میزبان دکتر رضا بیات، نویسنده و پژوهشگر، حامد عسکری، شاعر و روزنامه نگار و محمود حبیبی کسبی، شاعر، خواهد بود تا ادامه بحث «عشق در شعر فارسی» را به گفتگو بنشینند.

«خط امان» عنوان برنامه جدید شبکه قرآن و معارف سیما می باشد که به بررسی مسائل مختلف پیرامون مهدویت خواهد پرداخت.

برنامه «نسخه» امروز دوشنبه 26 آذر، میزبان پرفسور فرهود دانشفر است که درباره بیماری های ژنتیکی صحبت می کند.

 در خجسته سالروز میلاد امام حسن عسکری (ع) با مساعدت رئیس رسانه ملی برای رفع موانع تولید، ساخت سریال «حضرت موسی»(ع) وارد مرحله پیش تولید شد.

شبکه مستند در سیزدهمین قسمت از مجموعه برنامه «دوران» با دعوت از عماد افروغ و پخش مستند «بهای عدالت» به موضوع ارزش عدالت می‌پردازد.

انجمن حمایت از مبتلایان به دیستروفی ایران بابت تولید و پخش مستندی مربوط به بیماری های خاص از رسانه ملی تقدیر کرد.

برنامه «ستاره ساز» با محوریت شناسایی ستاره‌های فوتبال در مناطق دور افتاده به روی آنتن می‌رود.

دیدارهای دیدنی مرحله نیمه نهایی جام باشگاههای جهان به صورت مستقیم از شبکه ورزش سیما پخش می‌شود.

«تهران 20» امشب با موضوع بررسی بودجه استان تهران و با حضور مهندس ترکی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران پخش خواهد شد.

ویژه برنامه «فوق العاده» امروز یکشنبه 25 آذرماه به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع) روی آنتن شبکه امید خواهد رفت.

فیلم سینمایی «کلید ازدواج» به کارگردانی " داوود موثقی" یکشنبه 25 آذرماه ساعت 21:15 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد