امروز شنبه  27 بهمن 1397
تعداد بازدید : 357 - تاریخ خبر : 1397/08/28 - 14:41
دکتر محمد سریر عنوان کرد:
سیاسی فکر کردن رسانه ها، باعث ایجاد دافعه برای جوانان

هفتمین نشست « شب موسیقی»، شامگاه 27 آبان، با موضوع «جایگاه کلام و شعر در موسیقی» روی آنتن رفت. رضا مهدوی در این گفتگوی شبانه میزبان دکتر محمد سریر، آهنگساز و استاد دانشگاه و دکتر حمیدرضا اردلان، آهنگساز و استاد دانشگاه و پژوهشگر موسیقی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ دکتر سریر موسیقی های تیپ ملودیک  که محورشان تکرار است مثل موسیقی پاپ را اینگونه توصیف کرد که: منزلت اینها کم نیست زیرا به تاریخ و جمعیتی اشاره دارند و مردم هم آنها را دوست داشتند. اما موسیقی پاپ آرام آرام از جامعه جدا شده است و بیشتر در گروه سنی خاص و طبقه خاص فعال هست. ضمن اینکه به دلیل گسترش رسانه ها، انتقال و تبادل موسیقی بیشتر شده است.

زبان فارسی استحکام بی نظیری دارد/تقدم همیشه با زبان است
دکتر اردلان تفاوت و تشابه شعر و موسیقی را بیان کرد که: تفاوت بنیادین انسان با دیگر موجودات، بیان مفاهیم از طریق زبان است. پیدایش موسیقی بعد از تکامل زبان صورت گرفته بنابراین همیشه اصالت و تقدم با زبان است. زبان فارسی به دلیل قدرتش و ترکیبش با زبان هند و اروپایی و تغذیه آن از دو منبع استحکام بی نظیری دارد.

سیاسی فکر کردن رسانه ها، باعث ایجاد دافعه برای جوانان
دکتر سریر در مورد بزرگی شعر فارسی گفت: معمولا اشعار را با آواز می خوانده اند و در حقیقت با موسیقی تلفیق می کرده اند و جمع این دو قبل از اسلام بسیار رواج داشته و بعد از اسلام نیز این جمع حضور داشته است. بخشی از زندگی روزمره با شعر می گذشته است و مردم تا همین اواخر، حتی افراد بی سواد، محفوظات خوبی در شعر داشتند و این به ماندگاری شعرها در نسل های مختلف کمک کرده است. البته متاسفانه نسل جدید در این زمینه فعال نیست و این، به دلیل گسست این پیوند با نسل آینده نگران کننده است.
دکتر اردلان افزود: رسانه ها به دلیل سیاسی فکر کردن برای شنیدن جوانان دافعه ایجاد می کنند. معیار شرق اساسا معرفت شنیداری بوده است. رسانه های جدید به شدت تصویر گرا هستند و همه گناه ها گردن نسل جوان نیست.

در دوران مشروطه ترانه وشعر دستخوش چه تغییراتی شدند؟
دکتر اردلان پاسخ داد: مشروطه به نوعی معنای رنسانس مغرب زمین را با تاخیر داشته است. به دلیل تغییرات حاصل از مشروطه تغییر زبان و موسیقی نیز به وجود آمد.

هنر باید آرام آرام مسیر خودش را طی کند
دکتر سریر در مورد ظهور شعر نو و ورودش به فرهنگ موسیقی ایران و تاثیر آن بر ساختار موسیقی گفت: افرادی که از شعر سنتی به شعر نو روی آوردند، مبانی و پایه های شعر قدیم نیز در کارشان رعایت شده وطبیعی است که این نوعی ارتقا در فعالیت های هنریشان است. کسانی که مستقیما به شعر نو ورود می کنند، طبیعی است که از سنت کلاسیک شعر فاصله می گیرند و بلوغی که باید در شعر باشد کمی در آثارشان کمرنگ می شود. در هنر قدم ها باید آهسته برداشته شود تا مسیر خودش را طی کند.
دکتر اردلان در نقد به تلویزیون به هفته وحدت اشاره کرد و گفت: چرا تلویزیون از موسیقی اقوام پخش نمی کند؟ ما اقوام مختلفی در ایران داریم و می توان گفت ما چکیده موسیقی آسیا و آفریقا هستیم.

جهان، علاقمند به سرعت
چرا جوانان موسیقی دان از شعر کهن جدا شده اند؟
دکتر سریر پاسخ داد: به نظر می رسد دانش آنها در مورد گذشته شعر و ادب ایران کم است بنابراین شعرهایی که جدیدا می آیند بیشتر حرف روزمره هستند. این پایه ها آنقدر ضعیف هستند که موسیقی هم برایشان نمی تواند کاری کند و آنها را به سمت کار متعالی ببرد.
دکتر اردلان در ادامه اضافه کرد: جهان علاقمند به سرعت است وضعیت جهان وضعیت سریعی است و در این وضعیت فرصت تعمق گرفته می شود و جنسی از موسیقی که سهل باشد و سرعت را تداعی کند جای موسیقی اهل مراقبت را می گیرد.
دکتر سریر در جمع بندی گفت: باید به جوان ها خوراک خوب بدهیم تا در اثر کمبود آن به کارهای سطحی روی نیاورند. ما در رسانه ها با کمبود پخش آثاری که موجب ارتقا اندیشه  می شوند مواجهیم.
دکتر اردلان در صحبت پایانی خود گفت: من عمیقا و دلسوزانه پیشنهاد می کنم که صدا و سیما در رفتار خودش نسبت به موسیقی تجدید نظر کند.
«شب موسیقی» یکی از برنامه های « شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب ها ساعت 23 به طور زنده، از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

کدهای منتخبان بخش آرای مردمی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم اعلام شد.

زمان برگزاری آیین اختتامیه پنجمین دوره جشنواره تلویزیونی جام جم به دلیل حجم بالای آثار ارسالی شبکه ها و مراکز تولید برنامه، تغییر کرد.

در روزهای پایانی هفته، شهادت بانوی دو عالم و روز بزرگ پیروزی انقلاب با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از چشم انتظاری های مادری برای کسب خبر از فرزند مفقودالاثرش در «بوسیدن روی ماه» تا درگیری های 4 نفر از وابستگان پهلوی در «خانه عنکبوت» همراه باشید.

بازیگران و عوامل سریال «بچه مهندس» امروز در امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی پاسخگوی مخاطبان بودند.

بازیگران سریال «بانوی عمارت» امشب در «خیابان جام جم» حضور دارند.

"مجید اخشابی" خواننده پاپ کشور، مهمان امشب برنامه «درجه یک» است که ساعت 20 به صورت زنده پخش می شود.

سعید ابوطالب از تجربه حضورش در جشنواره جام جم و نکات قوت و ضعف این رویداد گفت. 

پنجمین قسمت ویژه برنامه تلویزیونی جهان آرا با حضور حسن عباسی روی آنتن شبکه افق می‌رود.

آرش مجیدی گفت: سریال «ارمغان تاریکی» متشکل از گروهی یک دست و همدل بود که همگی پا به پای هم برایش زحمت کشیدند و این خود برگ برنده‌ای برایمان بود.

معاون سیما گفت: مجموعه بزرگ تولید و فنی سیما باید با انعکاس عالی حماسه ٢٢ بهمن حرکت عظیم مردم را تکمیل کند.

یکی از اتفاقات پنجمین جشنواره جام جم، راه اندازی بخش مردمی است.

دکتر مرتضى میرباقرى معاون سیما از مدیران و دست اندرکاران انعکاس حضور ماندگار و میلیونی مردم در ٢٢ بهمن تشکر و قدردانی کرد.

مدیر امور دوبلاژ سیما با اشاره به اضافه شدن بخش دوبله و بازخوردهای خوب آن، از داوری ٤ بخش خبر داد.

سخنرانی سیدحسن نصرالله ، دبیر کل حزب الله لبنان به مناسب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امشب از شبکه سه سیما پخش می شود.

دیدار "بارسلونا- رئال مادرید"، چهارشنبه 17 بهمن ماه از ساعت 23:30 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

 

مجله صبحگاهی شبکه چهار سیما صبح روز یکشنبه از ساخت پروتز فک با تکنولوژی پرینت سه بعدی  برای اولین بار در ایران خبر می دهد.

نگارش سریال «م. ک» به کارگردانی امیر پور وزیری به قسمت ۱۴ رسیده است.

سریال «تاریکی شب، روشنایی روز» به کارگردانی حجت قاسم‌زاده اصل و تهیه کنندگی مجید رضابالا هر شب ساعت 21:30 روی آنتن شبکه دو سیما خواهد رفت.

برنامه گفت‌وگو محور «اختیاریه» با اجرای «سیدمرتضی فاطمی» از سه‌شنبه روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مستند «مخمل‌کوه» به تهیه کنندگی و کارگردانی علی امیری از تولیدات جدید شبکه مستند امشب ساعت 20:30 پخش می‌شود.

شبکه چهار سیما در 8 شب در قالب برنامه «شب تئاتر» به سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر می پردازد.

عروسک جدید برنامه مل مل "بزرگ آقا" کار خود را با حضور رئیس شبکه کودک آغاز کرد.

کیانا فرهی مجری منتخب زن از برنامه «دکتر سلام» در گفتگوی تلفنی با برنامه «زنگ هفت» در خصوص سابقه حضور و اجرا در این برنامه صحبت کرد

رئیس سازمان نقشه برداری کشور امشب 27 بهمن ماه مهمان برنامه «تهران 20» می شود.

پنجمین قسمت مجموعه مستند «مرزبانان» با یادی از شهید غلامحسین جعفری و با موضوع تامین امنیت در مرزهای سیستان و بلوچستان، شنبه 27 بهمن ماه از شبکه افق پخش می شود.

مسابقه «دستپخت» امشب ساعت 20 از شبکه یک با حضور سرآشپزان آقا پخش می شود.

"غلام حسین اسماعیلی"، رییس دادگستری استان تهران، مهمان روز یکشنبه «صبح بخیر ایران» می شود.

برنامه زنده «ورزشگاه» امشب ( شنبه 27 بهمن ماه) میزبان " سهراب مرادی " قهرمان ایران و جهان خواهد بود.

«شب سینما »در نوزدهمین نشست خود، شامگاه چهارشنبه 24 بهمن، با موضوع «فمنیسم در سینما» و اجرای سید حسن حسینی ،میزبان مهرداد پارسا، پژوهشگر فلسفه و سینما بود.

مجله علمی «چرخ»، امشب بیست و ششم بهمن ماه دنیای انسان های نئاندِرتال ها را می کاود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد