امروز دوشنبه  22 مهر 1398
تعداد بازدید : 91 - تاریخ خبر : 1398/06/25 - 14:16
پدر فناوری نانوی ایران در برنامه تلویزیونی «چرخ» تشریح کرد
پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون با فناوری نانو

بیست‌وششمین قسمت «چرخ» در فصل تابستان به گفت‌وگویی درباره‌ی فصل مشترک علوم و فناوری نانو و علوم عصب‌شناختی اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در «میز علم» برنامه‌ی یکشنبه 24 شهریور، حسین فروتن به‌عنوان مجری-کارشناس «چرخ»، میزبان دکتر هاشم رفیعی‌تبار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی و پدر علوم و فناوری نانو در ایران بود.

ایران، یکی از بازیگران صحنه‌ی نانو در دنیا
دکتر رفیعی‌تبار این گفت‌وگو را توضیح سوابق مطالعاتی‌اش و شروع پژوهش‌های علوم و فناوری در ایران آغاز کرد: «من از 16 سالگی در انگلستان بزرگ شدم و تمام مدارج تحصیلی‌ام را در آن کشور طی کردم. رشته‌ی مقطع دکتری‌ام ذرات بنیادی بود که در آن زمان رشته‌ای مطرح بود. در حین تحصیل در این رشته به بنیاد مکانیک کوانتوم علاقه پیدا کردم. خیلی ‌خوش‌شانس بودم که یکی از بزرگترین افراد این رشته که جایزه‌ی نوبل هم داشت، من را به شاگردی قبول کرد. در همان زمان من به دانشگاه آکسفورد منتقل شدم که یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های دنیا است و همراه چند دوست انگلیسی دنبال مسائل مورد مناقشه در فیزیک می‌گشتیم. من همیشه دنبال مسائل غیرقابل حل می‌گشتم. همان موقع که این کار را می‌کردم، با چند دوست انگلیسی به این نتیجه رسیدیم که یک‌سری ساختارهایی در فیزیک ماده‌ی چگال وجود دارند که فوق‌العاده ریز هستند و خواص عجیب‌ و غریبی در اطراف‌شان بروز می‌دهند. بعدها اسم این ساختار را نانو گذاشتند و جزو پدیده‌های عجیبی در طبیعت هستند که خواص آنها با تغییر اندازه تغییر می‌کند. به‌طور مثال اگر یک کیلو آهن را ذوب کنیم، با پنج گرم آهن ذوب‌شده فرقی نمی‌کند و نقطه‌ی ذوب آنها یکسان است. اما اگر آن پنچ گرم را به نانو برسانیم، نقطه‌ی ذوب کاملا تغییر می‌کند. من به خاطر کارهایی که در این زمینه انجام دادم، به‌عنوان استاد به ژاپن دعوت شدم. در ژاپن هم کار روی این موضوع را ادامه دادیم. سال 1380 تصمیم گرفتم به ایران برگردم. آن زمان دولت آقای خاتمی علاقه‌مند بود که این رشته‌های جدید در ایران پا بگیرند و من در مرکز تحقیقات فیزیک نظری مستقر شدم و آنجا اولین پژوهشکده‌ی علوم نانو را خیلی سریع راه‌اندازی کردیم و دوره‌ی دکتری هم طراحی کردیم. ما در این پژوهشکده به‌طور عمده روی علوم پایه کار می‌کردیم. روی نانومتر که یک‌میلیاردم متر است و در زندگی روزمره متعارف نیست. در این مسیر پیش رفتیم و به یکی از بازیکنان صحنه‌ی نانو در دنیا تبدیل شدیم.»

علوم نانو به کمک علوم اعصاب می‌آیند
ادامه‌ی این گفت‌وگو و صحبت‌های دکتر رفیعی‌تبار به کاربردهای علوم نانو در مسائل ایران اختصاص داشت: «من وقتی جوان بودم به بیوفیزیک خیلی علاقه داشتم. می‌خواستم بدانم فیزیکی که با آن ماهواره درست می‌کنیم، آیا همان فیزیک را می‌توان برای سیستم زنده به کار ببریم؟ سال 1384 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از من دعوت کرد در این دانشگاه یک مرکز نانوفناوری پزشکی راه‌اندازی کنم و روی کاربرد نانو در علوم پزشکی، داروسازی، جراحی و ... کار کنیم. من یک آزمایشگاه محاسباتی به‌وجود آوردم و در زمینه‌های زیادی کار کردیم. مسائلی مانند گرمادرمانی. آن چیزی که خیلی مورد توجه قرار گرفت، مساله‌ی ترکیب فناوری علوم نانو و علوم اعصاب بود.»

فناوری نانو از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند
دکتر رفیعی‌تبار در بخش پایانی گفته‌هایش به فصول مشترک علوم و فنانوری نانو و علوم عصب‌شناختی پرداخت؛ «از نظر ما چهار حوزه، علوم و فناوری قرن بیست‌ویکم را رقم می‌زنند؛ نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم اعصاب و فناوری اطلاعات. هدف ما این است که این چهار حوزه را با هم متحد کنیم که به آن می‌گویند فناوری هم‌گرا. در کار ما دو حوزه‌ی نانو و اعصاب با هم هم‌گرا شده‌اند. در علوم اعصاب، مغز را به‌عنوان یک ساختار بزرگ در نظر می‌گیرند. ما می‌خواهیم ببینیم داخل نورون‌ها چه اتفاقی می‌افتد. به‌طور مثال در بیماری آلزایمر که می‌گویند به خاطر کاهش حافظه پیش می‌آید، ما یک قدم پیش رفته‌ایم و می‌خواهیم نشان بدهیم پایه‌ی مولکولی و اتمی این بیماری چیست. وقتی مواد مغناطیسی یا فسفر به ساختاری در نورون‌ها برخورد می‌کند، ساختار طناب‌مانندی در آن از بین می‌رود. به عبارتی ما مکانیزم این بیماری در مغز را پیدا کرده‌ایم. این اتفاق به ما کمک می‌کند که آلزایمر را پیش‌بینی کنیم. ما می‌خواهیم به این نقطه برسیم که آزمایشگرهایی درست کنیم که این اتفاقات داخل مغز را پیش‌بینی کند و بیمار بداند که در اوایل بیماری آلزایمر است. کار دیگری که ما انجام می‌دهیم، مطالعه روی بیماری پارکینسون است. این بیماری ناشی از کمبود ویتامین دوپامین است. ما با تحریک الکترومغناطیسی می‌خواهیم یک جسم سیاه داخل بدن را تحریک کنیم که دوپامین را تا حد لازم در بدن بیمار به‌وجود بیاوریم. این کار بدون ابزار و دانش نانو امکان‌پذیر نیست. هدف ما از طب، کنار گذاشتن بیوشیمی است و کار کردن با بیوفیزیک. یک طب کاملا پیشگیرانه.»

کشف آب در یک سیاره‌ فراخورشیدی
در بخش روایت خبری «چرخ» محمود حاج‌زمان، کارشناس علمی برنامه، یک خبر مهم این روزهای دنیای علم را بررسی کرد؛ کشف آب در یک سیاره‌ی فراخورشیدی که در کمربند حیات ستاره‌ی مادرش قرار دارد. حاج‌زمان درباره‌ی این کشف توضیح داد: «خیلی از این سیارات فراخورشیدی برای پشتیبانی از حیات مناسب نیستند. جو طوفان‌زده دارند، تغییرات دمایی شدید و مدار عجیب‌وغریب دارند و ... . در دسته‌ای از این سیارات که به ابرزمین‌ها و سیارات زمین‌مانند معروف هستند، تخمین زده می‌شود که بین 5 تا 20 درصد آنها در کمربند حیات سیاره‌شان قرار دارند. ما تا هفته‌ی پیش به حال هیچ سیاره‌ای را پیدا نکرده‌ بودیم که بتواند پشتیبان حیات باشد. شواهدی از وجود بخار آب در سیاره‌ی k218b کشف شده که 110 سال نوری از زمین فاصله دارد. این تنها سیاره‌ی کشف‌شده‌ی فراخورشیدی است که امکان حیات در آن وجود دارد.»
«چرخ» در تابستان امسال در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «اشعه ایکس» این هفته میزبان منهدم کننده اولین هواپیمای میراژ عراق در دوران دفاع مقدس است.

برنامه «صبحی دیگر» سه شنبه 16 مهر ماه به مناسبت روز جهانی کودک و تلویزیون به صورت ویژه روی آنتن می رود.

برنامه «سیمای خانواده» به مناسبت روز جهانی کودک میزبان گیتی خامنه مجری پیشکسوت برنامه کودک است.

محمدرضا جعفری‌جلوه؛ مدیر شبکه دو ضمن معرفی مجموعه‌های نمایشی، مسابقات و تازه‌های شبکه دو سیما در ایام پیش‌رو؛ از دست پُر این شبکه  در حیطه پخش و تولید سریال‌های متنوع سخن گفت که تنها تولید 8 سریال جدید از جمله این تدارکات است.

مدیر گروه اجتماعی شبکه یک سیما درباره علت تغییر زمان پخش برنامه «ساختمان شیشه ای» توضیح داد.

برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» ساعت 19 امروز، یکشنبه 14 مهر، در یک گفت‌وگوی ویژه به مناسبت هفته‌ی جهانی فضا در شبکه‌ی چهار میزبان یک فضانورد اهل روسیه خواهد بود.

محمد احسانی مدیر شبکه نسیم به همراه مرتضی جاسبی مدیر گروه تولید، سید جواد مبینی پور مدیر اطلاعات و برنامه ریزی، امیرعباس اشرف روابط عمومی و مهدی توکلی زاده مدیر تامین برنامه این شبکه در پشت صحنه برنامه های «چهل تیکه» و «هوش برتر» و برنامه در دست تولید «دست فرمون» حضور یافت و ضمن گفتگو با عوامل این برنامه ها بر اهمیت وجود چنین برنامه‌هایی در جدول پخش شبکه نسیم تاکید کرد.

مدیر شبکه نسیم از مجری برنامه «کودک شو» تقدیر کرد.

مجموعه تلویزیونی «فوق‌لیسانسه‌ها» به کارگردانی سروش صحت که این روزها تصویربرداری آن در مناطق مختلف تهران در حال انجام است، از اواسط آبان ماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

7 صفر سال 35 هجری قمری، روز بزرگداشت سلمان فاسی است که به این بهانه نگاهی به زندگی این شخصیت که حدود شش هزار کیلومتر سفر کرد تا به پیامبر برسد، داشته ایم.

فصل دوم طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت 1453 از امروز دوشنبه 15 مهرماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

سریال تلویزیونی «ترور خاموش» سریالی در ژانر معمایی - پلیسی است که شب ها از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

تلویزیون برای پاییز امسال پویانمایی‌های بسیاری آماده کرده است.

ملیکا زارعی معروف به خاله شادونه در روز کودک به برنامه «سلام صبح بخیر» آمد و از تجربه بازیگری تا 15 سالگی تا اجرا و مادر شدن سخن گفت.

برنامه صبحگاهی شبکه سلامت با عنوان «صبح عالی» هر روز به صورت زنده از مرکز همدان روی آنتن می رود.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

تلویزیون برای پاییز امسال پویانمایی‌های بسیاری آماده کرده است.

مدیر شبکه نسیم از مجری برنامه «کودک شو» تقدیر کرد.

ملیکا زارعی معروف به خاله شادونه در روز کودک به برنامه «سلام صبح بخیر» آمد و از تجربه بازیگری تا 15 سالگی تا اجرا و مادر شدن سخن گفت.

مجموعه تلویزیونی «فوق‌لیسانسه‌ها» به کارگردانی سروش صحت که این روزها تصویربرداری آن در مناطق مختلف تهران در حال انجام است، از اواسط آبان ماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

فصل دوم طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت 1453 از امروز دوشنبه 15 مهرماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

محمدرضا جعفری‌جلوه؛ مدیر شبکه دو ضمن معرفی مجموعه‌های نمایشی، مسابقات و تازه‌های شبکه دو سیما در ایام پیش‌رو؛ از دست پُر این شبکه  در حیطه پخش و تولید سریال‌های متنوع سخن گفت که تنها تولید 8 سریال جدید از جمله این تدارکات است.

برنامه صبحگاهی شبکه سلامت با عنوان «صبح عالی» هر روز به صورت زنده از مرکز همدان روی آنتن می رود.

سریال تلویزیونی «ترور خاموش» سریالی در ژانر معمایی - پلیسی است که شب ها از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 

بازیگر نقش نیروی امنیتی زن در سریال «ترور خاموش» می‌گوید نقش او در این سریال در ابتدا مفصل‌تر بود.

مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری دانشگاه امام حسین(ع) با حضور رهبر انقلاب امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

برنامه «تهران 20» امشب (یکشنبه۲۱ مهرماه) با حضور دکتر مهدی ادیبان، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

برنامه «فرمول یک» امروز میزبان"الهام مراقی" ، مدیر مدرسه خیریه، است .

جشنواره کار آفرینی امروز با حضور 3 کارآفرینی از 3 استان کشور برگزار می شود.

برنامه «پرده عشاق» یکی از تازه‌های شبکه دو سیماست که به ارادت پیرغلامان حسینی به اباعبدالله اختصاص دارد.

امشب یکشنبه 21 مهرماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان سیاوش مفیدی، بازیگر است.

اولین قسمت سریال معمایی – پلیسی «توطئه در 365روز» امشب( یکشنبه 21 مهرماه )ساعت 23 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه «از من بپرس» یکشنبه 21 مهرماه پیامد های ناشی از زلزله و راه های پیشگیری از آن را بررسی می کند.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان خانم شهلا آبنوس است که چندین کتاب رمان نوشته است.

فیلم سینمایی «پدر آن دیگری» از ساخته های یداله صمدی از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

برنامه «اعجوبه ها» به کنداکتور شبکه سه اضافه خواهد شد.

تیم ملی والیبال ایران در ادامه رقابت های جام جهانی والیبال، از 21 تا 23 مهرماه به مصاف 4 تیم می رود که این مسابقات به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

ویژه برنامه «منِ او» به تهیه‌کنندگی حمید مراوندی، کارگردانی محمد هادی نعمت‌اللهی و با اجرای محمد دلاوری از امشب یکشنبه، ۲۱ مهرماه تا شام اربعین به مدت هفت شب ساعت ۱۹:۴۵ از استودیوی زنده بین‌الحرمین روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

حجت الاسلام شاهرودی، کارشناس مسایل دینی، در برنامه امروز «آفتاب شرقی» درباره تربیت اسلامی با استفاده از روایات اهل بیت علیهم السلام صحبت می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد