امروز دوشنبه  29 دی 1399
تعداد بازدید : 274 - تاریخ خبر : 1399/10/06 - 11:32
مدرسه تلویزیونی در عید نوروز تعطیل می‌شود؟

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزشِ تلویزیون از اضافه شدن درس پرورشی به مدرسه تلویزیونی همزمان با هفته مکتب حاج قاسم خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما به نقل از خبرگزاری تسنیم، سال قبل با شیوع کرونا، تلویزیون مدرسه دانش‌آموزان شد. وقتی این بیماری منحوس اجازه نمی‌داد دانش‌آموزان به مدرسه بروند و طعم دلنشین و دلچسب علم و دانش را از پشت میزها لمس کنند؛ اما تحصیل‌شان هم نمی‌توانست ناتمام باقی بماند، از این رو به یادِ زمان جنگ و جبهه، تلویزیون بار آموزش را به دوش کشید و به مدرسه تلویزیونی تبدیل شد.

    دو شبکه معین کنار مدرسه تلویزیونی

10 اسفندماه رسماً با محوریت شبکه آموزش وارد این مسیر شد و امروز دو شبکه چهار و قرآن و معارف به عنوان شبکه‌های معین، در این میدان فعالیت می‌کنند و از صبح تا ساعاتی در عصر، با جدیت دروس ابتدایی و متوسطه دانش‌آموزان بنابر برنامه‌ اعلام شده از روز قبل، آموزش داده می‌شود.

    دو سه امکان برای بازپخش و دانلود

یکی از اتفاقات خوبِ آموزش تلویزیونی، بازپخش و امکان دانلود است. به تعبیر متولی مدرسه تلویزیونی، در فضای شبکه‌های اجتماعی دو سه امکان در نظر گرفته شده که اولین امکان تلوبیون است. اتفاق خوب دیگر، نرم‌افزاری به نام 7 راه‌اندازی شده که در آن تمام کلاس‌ها به همراه پاسخ برخط و زنده به سؤالات دانش‌آموزان وجود دارد.

    اما انتقاد خانواده‌ها

یکی از موضوعاتی که مورد انتقادِ برخی از خانواده‌ها است ناهماهنگی برخی از شبکه‌ها با مدرسه تلویزیونی است که فیلم‌ها و یا برنامه‌های مخصوصِ کودک و نوجوان پخش می‌کنند در صورتی که همان ساعات آموزش تلویزیونی برقرار است.

    هماهنگی پخش فیلم‌ها و سریال‌ها و شاد با مدرسه تلویزیونی

به سراغ شهرام کجوری مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش و جزو تلاشگران اصلی مدرسه تلویزیونی رفتیم و با او لحظاتی در این برنامه و اتفاقات جدیدِ مدرسه تلویزیونی به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

شهرام کجوری در ابتدای گفت‌وگو به این انتقاد مطرح شده، این چنین پاسخ داد: باید پخش فیلم‌ها و سریال‌ها و برنامه‌های مخصوصِ دانش‌آموزان در ساعات مخصوصِ مدرسه تلویزیونی و همین‌طور فعالیت اپلیکیشن شاد هماهنگی وجود داشته باشد.

    بهترین بستر برای آموزش دروس مختلف

وی افزود: ما همه سعی‌ و تلاشمان را کردیم بهترین بستر را برای آموزش دروس مختلف با برنامه‌ریزی منطقی و اصولی فراهم کنیم و آموزش و پرورش هم باید در این زمینه با همکاری خودش ما را یاری دهد.

    آموزش علوم معارف اسلامی به مدرسه تلویزیونی برگشت

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش درباره آموزش علوم معارف اسلامی در شبکه قرآن، خاطرنشان کرد: در شبکه چهار، علوم انسانی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم آموزش داده می‌شود و در شبکه قرآن دروس معارف اسلامی را تدریس می‌کنند. مدتی به دلیل مسائل مالی و عدم حمایتی که آموزش و پرورش باید می‌کرد قطع شد اما دوباره مشکل برطرف شده واز اول دی‌ماه مجدداً آموزش علوم معارف اسلامی مقطع متوسطه دوم به مدرسه تلویزیونی برگشته است.

    برنامه ویژه هفته مکتب "حاج قاسم"

وی درباره برنامه ویژه مدرسه تلویزیونی در هفته منتسب به "سالگرد شهادت سردار دل‌ها شهید سپهبدحاج قاسم سلیمانی" گفت: درس پرورشی هم از هفته آینده همزمان با ششم دی‌ماه هفته مکتب حاج قاسم، از ساعت 16 تا 16:30 اضافه می‌شود. در هفته مکتب "سردار دل‌ها" دروس تاریخ و ادبیات فارسی، و دروس مرتبط در تمام پایه‌ها از ابتدایی تا متوسطه دوم و فنی حرفه‌ای و کاردانش را به این سمت منعطف کرده‌ایم و درباره تاریخ و فرهنگِ شهادت و ایثار و قهرمانان ایران‌زمین و رشادت‌های رزمندگان دفاع‌مقدس برای آینده‌سازان ایران‌ اسلامی توسط معلمان مدرسه تلویزیونی ایران تدریس خواهیم کرد.

    مدرسه تلویزیونی و گام دوم انقلاب

کجوری با اشاره به گام دوم انقلاب اسلامی، تأکید کرد: مدرسه تلویزیونی جایی است که می‌تواند در گام دوم، نقش مؤثری را ایفا کند. مخاطبان 14، 15 میلیونی که دانش‌آموزند و جزو اهرم‌های اصلی تحقق گام‌ دوم‌‌اند. افرادی که در آینده تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیرنده سیاست‌های کلان خواهند بود. مدرسه تلویزیونی جایی است که می‌تواند پیام‌های مهمی درباره موضوعاتی همچون افزایش جمعیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی  را به مخاطبان میلیونی خود القا کند.

    هیچ روزی تعطیل نمی‌شود

وی در پاسخ به این سؤال که مدرسه تلویزیونی برای عید نوروز چه برنامه‌ای خواهد داشت یا آموزش‌ها تعطیل یا به حداقل می‌رسند، تصریح کرد: در عید نوروز گذشته اولین تجربه را داشتیم و بسیار بازخورد خوبی گرفتیم. مدرسه تلویزیونی تا پایان 280 روز یعنی از 15 شهریور که آغاز شده تا آخر خردادماه هیچ روزی تعطیل نمی‌شود. ممکن است تعداد روزها و یا زمانِ آموزش در نوروز کمتر شود اما دوره‌هایی را خواهیم داشت مخصوصاً برای متوسطه دوم و دانش‌آموزانی که برای کنکور آماده می‌شوند.

    اول اردیبهشت رفع اشکال شروع می‌شود

وی افزود: پیش‌بینی‌مان این است که تا اوایل اردیبهشت‌ماه تمام کتاب‌ها را تمام کنیم و از اول اردیبهشت‌ رفع اشکال را شروع کنیم.

    فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی

مدیر گروه آموزش‌های رسمی شبکه آموزش درباره فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی، خاطرنشان کرد: شبکه آموزش شبکه فرصت‌های برابر و عدالت آموزشی را خصوصاً برای مناطق محروم فراهم کرد. یکی از محرومین می‌گفت بهترین معلم ما در این شهرستان از بدترین معلمِ مدرسه تلویزیونی هم ضعیف‌تر است. از طرفی بسته آموزشی را در اختیار داریم که برای سال‌های آینده هم مثمرثمر است. کسانی که می‌خواهند آنلاین درس بخوانند و در خانه آموزش ببینند بدون آنکه به مدرسه مراجعه کنند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مجموعه مستند «روزهای انگلیسی» با موضوع تاریخچه روابط ایران و انگلستان، در 10 قسمت از شبکه افق پخش می‌شود.

سریال ژاپنی جدید و جذاب «نوش جان» ؛  نخستین بار در سیما از سه شنبه۲۳ دی ماه ساعت ۱۹ از این شبکه پخش شده و جایگزین سریال پاستا خواهد شد.

 

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

مستند «ضمیر آفتاب» به مناسبت چهلمین روز شهادت دانشمند شهید دکتر حاج محسن فخری زاده، از شبکه یک سیما پخش می شود.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

مدیران ارشد معاونت توسعه و فناوری رسانه در سازمان صداوسیما ، درباره اقدامات رسانه ملی درخصوص قابلیت HD شدن سیزده شبکه تلویزیونی و چگونگی دسترسی و امکان استفاده مخاطبان از این فناوری ، توضیحاتی برای بینندگان ارائه کردند.

«کافه بازی» از بازی سازهای ایرانی و فعالان صنعت بازی های رایانه ای حمایت و آخرین تحولات بازی های رایانه  ای را مرور می کند.

مسابقه تلفنی «دو در دو» با هدف ایجاد سرگرمی و نشاط اجتماعی، ارتقای دانش عمومی و تعامل هر چه بیشتر با مخاطبان از دوشنبه 22 دی ساعت 19:45 روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود.

مستند «استان چهاردهم» با بررسی موضوع جنجالی جدایی بحرین از ایران در برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» رونمایی می‌شود.

سند تفاهم نامه تعامل و همکاری در تولیدات رسانه ای میان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و مرکز پویانمایی صبا امضاء شد.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر پخش شبکه یک سیما، از برپایی حسینیه ایران در این شبکه خبر داد . 

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران و حومه در حال انجام است.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

مستند پرتره «سخنران مشهور»، با محوریت زندگی سیاسی مرحوم محمد تقی فلسفی در سه قسمت از جمعه 26 دی ماه ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

مستند «مرد عاشقانه ها» با روایتی از زندگی داود فتحعلی‌بیگی، بازیگر، پژوهشگر، نویسنده وکارگردان نمایش‌های آیینی و سنتی 29 دی ماه از شبکه چهار سیما پخش می شود.

مجموعه تلویزیونی پلیسی و جنایی «معما» از 29 دی ماه هر شب ۳۰ دقیقه بامداد از شبکه چهار سیما پخش می شود.

مستند سه قسمتی «تاریخ در عمق زمان» در مجموعه «چهارسوی علم» شبکه چهار سیما به نمایش در می آید.

صدمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، دوشنبه ۲۹ دی ۹۹، با بررسی مهم‌ترین خبرهای این روزهای دنیاهای علم و فناوری روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

برنامه «شب ادبیات» در این هفته از پخش خود به واکاوی شعر و شخصیت قیصر امین پور می پردازد.

جمعیت ۸۵ درصدی مخاطب دانش آموز مدرسه تلویزیونی ایران ، بیننده میان برنامه های ویژه با موضوع فرهنگ ایثار و شهادت خواهند بود.

امشب در برنامه « فرمول یک » استاد دانشگاه از تجربیات خود در زندگی خواهد گفت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (دوشنبه ۲۹ دی ماه) با حضور دکتر زهرا صدراعظم نوری، رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

چهاردهمین قسمت سریال کمدی «باخانمان» پس از چند روز وقفه، از امشب دوشنبه ۲۹ دی‌ماه روی آنتن شبکه سه می‌رود.

امروز در روستای سنجریان در اطراف تهران و لوکیشن اصلی سریال نون خ که منزل نورالدین خانزاده محسوب می‌شود، سکانس‌های میانی قسمت های۱۱ و ۱۳ فصل سوم این مجموعه طنز، فیلمبرداری شد.

پخش برنامه ترکیبی «نقش من» با موضوع واکاوی اهداف بیانیه گام دوم انقلاب از روزدوشنبه 29 دی ماه، هر شب ساعت 21 از شبکه قرآن سیما پخش می شود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با ارسال نامه مراتب تشکر و قدردانی به جهت پوشش رسانه ای مطلوب  چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم توسط شبکه قرآن و معارف سیما را اعلام کرد.

رسانه ملی با نگاهی متفاوت به حوزه کشاورزی ، روستاها را به عنوان  «مرکز خلق ثروت» و یکی از ظرفیت های بالقوه و مهم اقتصادی کشور معرفی می کند.

برنامه «سیمای خانواده» با موضوع آلودگی  هوا و تاثیر آن بر سلامت روح و روان پخش می شود.

«شکلات تلخ» در بررسی آسیب های اجتماعی به دلایل فاصله گرفتن نوجوانان به خصوص دختران، از منزل و خانواده ها رسید. این برنامه سه شنبه با موضوع دلایل فاصله گرفتن فرزندان از خانواده ها حوالی ساعت 16 به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد