امروز سه شنبه  1 تير 1400
تعداد بازدید : 553 - تاریخ خبر : 1400/02/12 - 13:52
روایت عجیب هم اتاقی شدن دختر ایرانی با یک داعشی

برنامه «شهر زیبا» ویژه‌برنامه افطار شبکه پنج سیماست که در ماه مبارک رمضان با اجرای مصطفی امامی روی آنتن می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، شب گذشته «شهر زیبا» میزبان ترکان قربانزاده نویسنده کتاب «تنها در سامسون» بود.

این اثر براساس واقعیت نوشته شده و داستانِ زندگی دختری‌ است که در کمال آرامش و آسودگی خیال، در شهر سامسون ترکیه مشغول تحصیل است.

ماجرا از آنجا آغاز می‌شود که دختری با شکل و شمایل عجیب هم‌خانه او می شود. در پیِ این اتفاق، شخصیت اصلی داستان شب‌ها بدون امید به زنده‌ ماندن می‌خوابد. این داستان هم‌زمان شده است با یکی از فجیع‌ترین و هراس‌انگیزترین اتفاقاتی که تمام خاورمیانه و جهان را فرا گرفته بود.

قربان‌زاده درباره دوران دانش آموزی خود گفت: یک دانش آموز معمولی بودم با آرزوهایی که در سر داشتم،تحصیلات خودم را ادامه می دادم.همه تلاش من این بود که رشته مهندسی بخوانم و خیلی به این رشته علاقه داشتم.

وی ادامه داد:تصمیم گرفتم برای یکی از درس ها کلاس کنکور بروم و داستان از آنجا شروع شد.به خاطر استرس هایی که نزدیک کنکور داشتیم استاد سعی کرد این استرس را کم کند به ما توصیه کرد خیلی نگران کنکور نباشیم و گفت شما موقعیت های بهتری دارید و می توانید خارج از ایران هم تحصیل خودتان را ادامه بدهید.

قربانزاده عنوان کرد:بعد از کلاس با همکلاسی ها برای کپی کردن جزوه های دانشگاه رفته بودیم که یک بیلبورد تبلیغاتی تحصیل در ترکیه را دیدیم،با توجه به اینکه عموی من در ترکیه ساکن بود دوستانم پیشنهاد کردند من شماره این موسسه را بردارم تا شاید بتوانم در آنجا درس بخوانم.

وی افزود: سال اول کنکور شرکت کردم، به خاطر اولین تجربه می دانستم که رتبه خوبی نخواهم داشت. با مادرم درباره موسسه که دانشجو برای ترکیه می پذیرفت صحبت کردم و باهم به آنجا رفتیم و قرار شد من کلاس های این موسسه را شرکت کنم.

قربانزاده توضیح داد: بعد از مدتی با صحبت هایی که با خانواده داشتم قبول کردند من دنبال هدف خودم بروم.من در استانبول رشته مورد علاقه ام مهندسی پزشکی را می خواندم و همه تمرکز من تحصیل در ترکیه بود. اواخر ترم اول متوجه شدم که زمان ثبت نام رشته دیگری را برای من ثبت نام کردند،چراکه من مهندسی زیستی را می خواندم درصورتی که علاقه من مهندسی پزشکی بود‌!


وی افزود: با مشورت هایی که با اساتید داشتم به من گفتن قطب این رشته کشورهای آلمان و اسرائیل است. دوران سختی را سپری کردم،با خانواده مشورت کردم و آنها تصمیم نهایی را به خودم واگذار کردند. دوباره یک سال دیگر تلاش کردم و برای کنکور خواندم و رشته دندانپزشکی شهر سامسون ترکیه قبول شدم‌.

وی عنوان کرد: به سختی توانستم یک محل برای سکونت پیدا کنم و قرار بود یک هم خانه در کنار من زندگی کند. بعد از چند روز یک دختر خانم با پوشش متفاوت و خاص در اتاق حضور پیدا کرد که کاملا سیاه پوش و با پوشیه بود‌. قبلا چنین پوششی را ندیده بودم و تنها تصور من از آن پوشش در دوران قاجاریه بود.


قربانزاده درباره هم خانه عجیب اش توضیح داد: ترکیه ای بود و رشته الهیات می خواند، آهنگ های عربی گوش می کرد. هر شب اتفاقات عجیب وغریبی برای من تعریف می کرد. یک شب نظرم را درباره آهنگ فضل شاکرجویا شد،من گفتم آهنگ هایش را گوش می کردم اما از زمانی که عضو داعش شد دیگر آهنگ هایش را گوش نمی کنم.اما او در پاسخ به من گفت خوش به حالش شهید شد. همان شب از من خواست که نظرم را درباره داعش بگویم من گفتم همان چیزی که از اخبار می شنوم اما گفت این ها دروغ محض است و باید دنبال حقیقت بگردی!


وی افزود: من این رفتارهای عجیب را برای دوستانم در ایران توضیح می دادم و آنها به من گفتند این دختر وهابی است و باید از او فاصله بگیرم.

او به من می گفت من برای هدفی بالاتر دوباره مسلمان شدم و هدف من تبلیغ داعش است‌.هر روز داستان ترسناک تر می شد و یک بار من را به اتاقش دعوت کرد،پرچم داعش را به من نشان داد.یک دست نوشته به من داد که بخوانم روی آن نوشته بود سرها با لذت و دقت بریده می شود زنده باد داعش و تکبیر...

قربانزاده عنوان کرد: همه حرف های دوستانم جلوی چشمم رد می شد ولحظات بسیاز سختی را سپری کردم‌.شب ها در اتاق ام را قفل می کردم.یک شب با دوستان ترکیه ای خودم قرار گذاشتم و آنها متوجه استرس من شدند‌.من قصه را تعریف کردم و آنها من را با مدیر خوابگاه های دانشجویی آشنا کردند، من با او ارتباط گرفتم.

وی افزود: در نهایت او را خواستند ومن هم به خاطر استرس هایم یک ترم مرخصی گرفتم و به ایران برگشتم. در برگشتم راهی مشهد شدم و بعد برای اولین بار در مراسم اعتکاف رفتم و تصمیم هایی گرفتم و قرار شد برای همیشه به ایران برگردم.من در کتاب تنها در سامسون جزئیات بیشتری درباره آن اتفاقات نوشتم.

در پایان امامی مجری برنامه گفت: یاد می کنم از ابر مردی که تا بود قوت قلب برای همه ما بود حاج قاسم سلیمانی و همه همرزمانش در جبهه مقاومت که جلوی داعشی ها ایستادند.

ویژه برنامه شهر زیبا به تهیه کنندگی مصطفی فاطمی هر شب حوالی ساعت ۱۹:۴۵ روی آنتن شبکه پنج می رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی این هفته که مصادف با روز انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری است با فیلم‌های سینمایی با رنگ و بوی انتخاباتی همراه باشید.

بازی های یورو 2020 از شبکه های سه و ورزش سیما پخش می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت رییس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی قدردانی کرد .

دیدا تیم فوتبال ایران و عراق به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

آخرین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» ساعت ۱۷ آغاز شد.

 برای نخستین بار از رسانه ملی، پخش زنده آخرین اخبار انتخابات با مترجم ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از بازگشت به کشور، به مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما آمد تا در آیین استقبال و تجلیل از این تیم شرکت کند.

سعید جلیلی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» تا تاریخ ۱۵ تیرماه تمدید شد.

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از پایان آخرین مناظره دیدگاه‌هایشان را در زمینه مناظره‌ها و تأثیر آن بر مردم بیان کردند.

عبدالناصر همتی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

لیگ والیبال ملت‌ها از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

آخرین مناظره نمایندگان نمامزدهای ریاست جمهوری امروز ساعت 9 صبح از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

همتی مهمان امروز برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما است که ساعت 19 روی آنتن می رود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

 

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

شبکه های سیما، ویژه برنامه هایی برای مشارکت آگاهانه مردم برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد و شناخت بهتر نامزدها و برنامه های آنها آماده کرده و روی آنتن می فرستند.

 پخش مجموعه های نمایشی جدید سیما آغاز شد.

فصل ویژه «بریم بسازیم» به کارگردانی مجید عزیزی و مصطفی آتش مرد از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، شبکه یک سیما ویژه برنامه «صندلی من» را روی آنتن می برد.

انیمیشن «نقاش کوچولو» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:30 از شبکه پویا پخش می شود.

مستند «چراغ خونه» از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود.

«هوش برتر» با ساختاری جدید و با رقابت ٢٥٦ نفر به آنتن شبکه نشاط و سرگرمی بر می گردد.

ایرج نوذری هر روز یک «کتاب خوب» را معرفی می‌کند.

علیرضا افخمی کارگردان سریال «احضار» با اعلام این خبر گفت : قسمت بیست و پنجم این مجموعه تلویزیونی از شبکه یک سیما پخش شد اما قسمت آخر این سریال جمعه آینده ۳۱ اردیبهشت به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم هایی با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت.

 

با حکم علی فروغی مدیر شبکه سه سیما، مهدی بلوکات،به سمت قائم مقام و میلاد نوریانی به عنوان سرپرست طرح و برنامه و نظارت این شبکه منصوب شدند.

برنامه «تهران 20» امشب، سه شنبه یکم تیر به بررسی عملکرد شوراهای حل اختلاف در کاهش پرونده‌های ارجاعی به دادگاه می‌پردازد.

برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» سه‌شنبه ۱تیر با موضوع «آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و قطع درختان» از شبکه دو سیما روانه آنتن می شود.

شبکه های سیما برای فصل تابستان برنامه های مختلف خود را معرفی کردند.

مستندهایی جذاب در روزهای تابستان روی آنتن شبکه مستند می رود.

طرح ملی قرآنی 1455 به مناسبت هزاروچهارصدوپنجاه و پنجمین سال نزوال قرآن کریم تابستان امسال از شبکه های سیما به روی آنتن می رود.

در روزهای تابستان سری جدید سریال «مظنون» و سریال خاطره انگیز «پزشک دهکده» از شبکه تماشا پخش می شود.

شبکه نمایش مانند سال های گذشته برای تابستان برنامه های ویژه ای در نظر گرفته است.

همزمان با برگزاری سه رویداد بزرگ یورو2020،  المپیک و پارالمپیک، شبکه ورزش سیما با تدارک برنامه‌های ویژه‌ای به استقبال مهم‌ترین و شلوغ‌ترین فصل ورزشی سال خواهد رفت.

«خانه آب نباتی» و «چی چی» از جمله برنامه هایی هستند که برای مخاطب کودک و خردسال در فصل تابستان در نظر گرفته شده است.

سه ویژه برنامه «مشاعره»، «عکاسخانه» و «سرزمین رنگ ها» در تابستان میهمان آنتن شبکه آموزش سیما هستند.

شبکه یک با سری جدید مستند «ایرانگرد» و مسابقه «ایران» بینندگان خود را در فصل تابستان همراهی می کند.

برنامه «مسیحادم» این بار با محوریت معرفی دکتر سادات مداح مادر پرستاری ایران  پخش می شود.

برنامه «دستپخت» این بار میزبان 3 خانواده از جوشکارهایی از شهرهای کاشان و تهران است.

شبکه قرآن و معارف سیما با برنامه هایی بینندگان خود را در فصل تابستان همراهی می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد