امروز سه شنبه  1 تير 1400
تعداد بازدید : 226 - تاریخ خبر : 1400/02/16 - 11:14
آنچه در برنامه «دعوت» گذشت؛
پای صحبت‌های شنیدنی مادر شهیدان خالقی‌پور/ درخواست میزبانی از مقام معظم رهبری

شب گذشته برنامه «دعوت» میزبان فروغ منهی مادر شهیدان خالقی‌پور بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ سه فرزند او داود، رسول و علیرضا هر سه به مقام رفیع شهادت رسیده‌اند. به علاوه کتاب «درگاه این خانه بوسیدنی است» خاطرات ‌ناگفته فروغ منهی؛ مادر شهیدان خالقی‌پور نوشته زینب عرفانیان است. او در ابتدا راجع به ازدواج خود گفت و بیان کرد: اهل زنجان هستم؛ دو ماه قبل از اینکه من به دنیا بیایم پدرم بر اثر یک سانحه در ۲۹ سالگی از دنیا رفته بود سیزده ساله بودم که ازدواج کردم. تا روز عقد همسرم را ندیده بودم. بعد از عروسی به تهران آمدیم وقتی به خانه رسیدیم خاله‌ام با من صحبت کرد که از این به بعد باید در این خانه بمانی من گریه کردم و گفتم اگر من تنها بمانم مادرم مرا دعوا می‌کند. خدا را شاکرم مرد بسیار دانا، عاقل و خوبی به من داده بود آن زمان متوجه نبودم من هنوز هم متوجه نمی‌شوم عاشقی یعنی چه! ۱۶ سال در یک خانه با مادر شوهرم زندگی کردم. یک ماه از زندگی مشترک ما نگذشته بود که به همسرم گفتم محمود آقا من روی خواسته‌هایم پا می‌گذارم خیلی از تو توقع ندارم اما تو هم پول حلال به خانه بیاور.

او ادامه داد: زندگی ده بخش است؛ نُه بخش آن سختی، تلخی و فشار است و یک بخشی آن شیرینی و راحتی اما این شیرینی به قدری جذاب و شیرین است که باید آن نه بخش را به خاطر آن یک بخش تحمل کرد.

 او افزود: همسرم ۸ سال آخر زندگی بیمار و روی تخت بودند؛ سکته کرده بود قلب و مغزش را عمل کرده بودیم هر زمان که بیمارستان بستری بود شب و روز کنار او بودم. اغلب سعی می‌کردم تمام کارهای حاج‌آقا را خودم انجام دهم به هرحال مریض بود گاهی عصبانی می‌شد اما بعد معذرت‌خواهی می‌کرد.

منهی درباره تعداد فرزندانش گفت: من چهار پسر دارم؛ دو فرزندم در کودکی از دنیا رفتند یکی در نوزادی به دلیل نبودن امکانات بیمارستانی و یکی در ۱۸ ماهگی بر اثر بیماری سرخک. پسرم داود کمی بعد به دنیا آمد خیلی عزیز بود؛ داود یک خرداد سال ۴۴ به دنیا آمد دو سال بعد تقریباً ۱۰ دی‌ماه ۴۶ رسول به دنیا آمد و چهار سال بعد علیرضا متولد شد.

او افزود: حاج آقا بچه‌ها را بر می‌داشت و می‌رفتند جلوی دانشگاه؛ زمان انقلاب بود گفتم چرا بچه‌ها را می‌بری به من می‌گفت این بچه‌ها سازندگان آینده مملکت هستند.

در بخش بعدی حاج آقا برمایی پرسید الان بچه‌هایتان کجا هستند او پاسخ داد: در پیشگاه الهی! داود، رسول و علیرضا در محضر خدا هستند؛ شما نمی‌گویید چرا من تنها به این برنامه آمده‌ام البته یک پسر، یک دختر و یک داماد دارم دو نوه دارم که نور چشم من هستند.

مادر شهیدان خالقی‌پور بیان کرد: پدر بچه‌ها از سال ۶۰ تا ۶۷ مداوم در جبهه حضور داشت. داود در عملیات خیبر سال ۶۲ به شهادت رسید قبل از رفتن به من گفت: شیرزن هستی خیالم راحت است؛ دست مرا گرفت به من گفت: ممکن است جنازه من و پدرم را با هم پیش روی‌ات بگذارند در آن زمان حواست باشد مواظب رفتارت باش.

او ادامه داد: روز سال تحویل بود که در خانه را زدند رسول را باز کرد و به من گفت دوست داود با شما کار دارد؛ دوست بسیجی داود پلاک داود را به من داد از او پرسیدم چرا پلاک ‌زنجیر ندارد گفت بعد از شهادت هشت روز شیمیایی زده بودند بدن داود متورم شده بود به اجبار بلاک را جدا کردم. رسول و علیرضا نیز به طور هم‌زمان در سال ۱۳۶۷ در منطقه شلمچه، عملیات پاسگاه زید در آغوش یکدیگر به فیض شهادت نائل آمدند.

فروغ منهی گفت: مگر نمی‌گویند شهدا زنده هستند من با آنها زندگی می‌کنم خواب شهید شدن‌شان را خیلی نمی‌بینم کارهای سخت‌ام به واسطه آنها انجام می‌دهم.

در بخشی دیگر منهی بیان‌کرد: حضرت آقا سال ۷۷ به منزل ما تشریف آوردند به آقا گفتم شام تشریف داشته باشید پرسیدند شام چه دارید گفتم لوبیاپلو ایشان گفتند همراهان زیادند به همه نمی‌رسد اما الان با آقا می‌گویم از سال ۷۷ تا الان منتظر قدوم شما هستم نگذارید مردم مرا سرزنش کنند!

دعای خیر مادر شهیدان خالقی‌پور و آرزوی شهادت در لحظات پایانی برنامه «دعوت» فضایی متفاوت را خلق کرد.

ویژه‌برنامه «دعوت» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مجتبی کشاورز، سردبیری محیا اسناوندی و حضور حجت‌الاسلام محمد برمایی کارشناس خانواده کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیما است که امسال با حفظ رسالت ذاتی خود یعنی پرداختن به مبحث مهم خانواده و با رویکرد اصلی نگاه ویژه به خاندان و بزرگ خاندان ایرانی در ایام ماه مبارک رمضان هر روز ساعت ۱۹:۱۵ پخش می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی این هفته که مصادف با روز انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری است با فیلم‌های سینمایی با رنگ و بوی انتخاباتی همراه باشید.

بازی های یورو 2020 از شبکه های سه و ورزش سیما پخش می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت رییس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی قدردانی کرد .

دیدا تیم فوتبال ایران و عراق به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

آخرین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» ساعت ۱۷ آغاز شد.

 برای نخستین بار از رسانه ملی، پخش زنده آخرین اخبار انتخابات با مترجم ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از بازگشت به کشور، به مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما آمد تا در آیین استقبال و تجلیل از این تیم شرکت کند.

سعید جلیلی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» تا تاریخ ۱۵ تیرماه تمدید شد.

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از پایان آخرین مناظره دیدگاه‌هایشان را در زمینه مناظره‌ها و تأثیر آن بر مردم بیان کردند.

عبدالناصر همتی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

لیگ والیبال ملت‌ها از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

آخرین مناظره نمایندگان نمامزدهای ریاست جمهوری امروز ساعت 9 صبح از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

همتی مهمان امروز برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما است که ساعت 19 روی آنتن می رود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

 

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

شبکه های سیما، ویژه برنامه هایی برای مشارکت آگاهانه مردم برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد و شناخت بهتر نامزدها و برنامه های آنها آماده کرده و روی آنتن می فرستند.

 پخش مجموعه های نمایشی جدید سیما آغاز شد.

فصل ویژه «بریم بسازیم» به کارگردانی مجید عزیزی و مصطفی آتش مرد از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، شبکه یک سیما ویژه برنامه «صندلی من» را روی آنتن می برد.

انیمیشن «نقاش کوچولو» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:30 از شبکه پویا پخش می شود.

مستند «چراغ خونه» از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود.

«هوش برتر» با ساختاری جدید و با رقابت ٢٥٦ نفر به آنتن شبکه نشاط و سرگرمی بر می گردد.

ایرج نوذری هر روز یک «کتاب خوب» را معرفی می‌کند.

علیرضا افخمی کارگردان سریال «احضار» با اعلام این خبر گفت : قسمت بیست و پنجم این مجموعه تلویزیونی از شبکه یک سیما پخش شد اما قسمت آخر این سریال جمعه آینده ۳۱ اردیبهشت به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم هایی با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت.

 

با حکم علی فروغی مدیر شبکه سه سیما، مهدی بلوکات،به سمت قائم مقام و میلاد نوریانی به عنوان سرپرست طرح و برنامه و نظارت این شبکه منصوب شدند.

برنامه «تهران 20» امشب، سه شنبه یکم تیر به بررسی عملکرد شوراهای حل اختلاف در کاهش پرونده‌های ارجاعی به دادگاه می‌پردازد.

برنامه «طبیعت ۳۶۰ درجه» سه‌شنبه ۱تیر با موضوع «آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع و قطع درختان» از شبکه دو سیما روانه آنتن می شود.

شبکه های سیما برای فصل تابستان برنامه های مختلف خود را معرفی کردند.

مستندهایی جذاب در روزهای تابستان روی آنتن شبکه مستند می رود.

طرح ملی قرآنی 1455 به مناسبت هزاروچهارصدوپنجاه و پنجمین سال نزوال قرآن کریم تابستان امسال از شبکه های سیما به روی آنتن می رود.

در روزهای تابستان سری جدید سریال «مظنون» و سریال خاطره انگیز «پزشک دهکده» از شبکه تماشا پخش می شود.

شبکه نمایش مانند سال های گذشته برای تابستان برنامه های ویژه ای در نظر گرفته است.

همزمان با برگزاری سه رویداد بزرگ یورو2020،  المپیک و پارالمپیک، شبکه ورزش سیما با تدارک برنامه‌های ویژه‌ای به استقبال مهم‌ترین و شلوغ‌ترین فصل ورزشی سال خواهد رفت.

«خانه آب نباتی» و «چی چی» از جمله برنامه هایی هستند که برای مخاطب کودک و خردسال در فصل تابستان در نظر گرفته شده است.

سه ویژه برنامه «مشاعره»، «عکاسخانه» و «سرزمین رنگ ها» در تابستان میهمان آنتن شبکه آموزش سیما هستند.

شبکه یک با سری جدید مستند «ایرانگرد» و مسابقه «ایران» بینندگان خود را در فصل تابستان همراهی می کند.

برنامه «مسیحادم» این بار با محوریت معرفی دکتر سادات مداح مادر پرستاری ایران  پخش می شود.

برنامه «دستپخت» این بار میزبان 3 خانواده از جوشکارهایی از شهرهای کاشان و تهران است.

شبکه قرآن و معارف سیما با برنامه هایی بینندگان خود را در فصل تابستان همراهی می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد