امروز چهارشنبه  29 دی 1400
تعداد بازدید : 305 - تاریخ خبر : 1400/09/06 - 14:51
مسیر ثبت اختراع برای مخترعان نفسگیر است

جوان مخترع ایرانی از دغدغه های همکارانش در ثبت اختراعاتشان در برنامه «صبح پارسی» گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جامجم پخش می شود، با موضوع آسایش و آرامش بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،شمیم علیزاده و محمدامین نبی اللهی با فرشاد بحری مدیر مرکز رشد منطقه 17 و نخبه مخترع ایرانی به گفت و گو نشستند.

بحری گفت: مدیر مرکز رشد منطقه 17 و مهندس برق هستم. 24 سال دارم، از سن ده سالگی در حوزه برنامه نویسی و رباتیک و الکترونیک شدم و در حال حاضر هم درحال فعالیت هستم.

وی تصریح کرد: بزرگترین مشکل ما در ایران این است که برای ثبت اختراع یک سال زمان صرف می شود در حالی که در کشورهای همسایه این زمان بین یک تا دوماه است. در این زمان ممکن است یک نفر از کشورهای همسایه به اختراع ما دست یابد و آن را به نام خودش ثبت کند و یا یکی از افرادی که در رسیدن به این اختراع از او کمک گرفته ایم این اختراع را به نام خود ثبت کند.

جوان مخترع ایرانی افزود: می توانیم اختراعاتمان را در کشورهای دیگر هم ثبت کنیم یا آن ها را به ثبت جهانی برسانیم اما اصل موضوع برای ما ثبت آثارمان در کشور خودمان است که بتوانیم در ایران از آن بهره برداری شود تا خیالمان راحت شود.

بحری تصریح کرد: از ده سالگی از جشنواره خوارزمی شروع کردم که در رشته دست سازه های رباتیکی بود و بعد با اینکه سن کمی داشتم شروع به آموزش در آن حوزه کردم، در سن 15 سالگی داور خوارزمی شدم و بعد از دو سال درخواست مدیریت مرکز رشد را به من دادند . گروهی ایجاد کردیم و شروع به ثبت ایده ها، دست سازه ها و طرح هایی که در بین افرادی مثل نابینایان یا توان یابان جسمی حرکتی مورد نیاز است نمودیم.

وی عنوان کرد: پروژه "کلاه هوشمند" را با تلاش های بی وقفه دانش آموزان به سرانجام رساندیم. خیلی خوشحالم که دانش آموزانم به این مرتبه و درجه رسیده اند که بتوانند اینطور برای یک پروژه تلاش کنند و بزرگترین آرزوی هر معلم هم همین است که دانش آموزان سختکوش داشته باشد. به همین واسطه انگیزه می گیریم تا پروژه های و طرح های جدید را ارائه دهیم.

مخترع کشور بیان کرد: مدیریت صحیح باعث شده است که از اعضای گروه می پرسم که چه نیازها و دغدغه هایی دارند و سعی می کنم به آن ها پاسخ بدهم. به همین دلیل پنج سال این گروه پا برجا مانده و بچه ها برای ادامه مسیر شور و شوق زیادی دارند. مدیریت این تعداد دانش آموز در زمینه دست سازه، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، مکاترونیک و الکترونیک بسیار سخت بوده و هدف بزرگی هم داریم.

بحری گفت: اساسنامه ای داریم که بین شش نفر اعضای اصلی ما است و هدف اصلی آن این است که همه دانش آموزان تهرانی هرچه به ذهنشان می آید و می خواهند ثبت کنند، دست سازه انجام دهند و یا اختراعی می خواهند انجام دهند و هزینه اش را ندارند ما از جیب خودمان و یا ارتباطاتی که با سازمان ها داریم از آن ها حمایت می کنیم و تمام طرح هم برای خود شخص است. مربی هم در این مرکز داریم و سعی می کنیم طرح های دانش آموزان را وارد بدنه بازار کنیم و آن را انبوه سازی کنیم.

وی تصریح کرد: محدودیت داشتیم اما با آن کنار آمدیم. دانشگاه محیط تخصصی دارد و مهندسی برق قدرت است. اما حیطه ای که کار می کردیم برنامه نویسی بود و سپس به نتیجه رسیدیم که با اینترنت اشیا این دو موضوع متفاوت را تلفیق کنیم.

مدیر مرکز رشد منطقه 17 تهران اظهار داشت: جامعه ما باید به سمت و سوی هوشمندسازی، رایانه و برنامه نویسی برود و ما نباید از این روند عقب بمانیم. بزرگترین دغدغه این است دانش آموزان ما منتظر نباشند که برنامه نویسی و آموزش های رایانه ای را در دانشگاه بیاموزند بلکه از دوران مدرسه این علوم را یاد بگیرند و با آن ها آشنا شوند. دانش آموزان باید این ها را تجربه کنند و بر اساس علایقشان مسیرشان را مشخص کنند و در آن مسیر قدم بگذارند. می خواهیم استعداد و علاقه را در دانش آموزان کشف کنیم و مسیری را جلوی پای دانش آموزان بگذاریم.

بحری خاطر نشان کرد: چهار ماه است هماهنگی هایی ایجاد شده که مرکز رشد در آموزش و پرورش ایجاد شود ولی در قدیم این اتفاق نمی افتاد و ما در غالب معلم در این مجموعه فعالیت می کردیم. در آموزش و پرورش هم ثبت طرح و داوری ها را به اسم مدرسه تمام می کنند اما به عقیده ما دانش آموز برای ایران است و افتخاری که داشته ایم را به اسم یک مدرسه تمام نمی کنیم.

وی افزود: مسیر طولانی در پیش داریم؛ همه فعالیت هایی که انجام می شود مبتنی بر هدف است و بر اساس زمانبندی از طریق نوشتن کتاب یا تولید ویدئو علم را به دیگران منتقل می کنیم.

جوان نخبه ایرانی درباره اختراعات دانش آموزان منطقه 17 تهران ادامه داد: دستگاهی را تولید کرده ایم که برای افراد توانیاب مورد استفاده قرار می گیرد و این افراد می توانند با زدن یک دکمه موقعیت مکانی خود را برای عزیزانشان که قبلا اطلاعات آن ها را در این اپلیکیشن ثبت کرده اند بفرستند تا در صورت بروز مشکل افراد دیگر از آن ها با خبر باشند. به علاوه بسیاری از مرگ و میرها در خواب رخ می دهد که برای این موضوع دستبند خواب طراحی شده است و اگر علائم حیاتی کسی کم شود یا از بین برود اطلاع رسانی می کند.

بحری در خصوص تولید انبوه اختراعاتشان گفت: با شرکت های تولید کننده جلسات زیادی برگزار شده است اما راه را بسیار طولانی کرده اند و پروسه را برای مخترعین بسیار سخت می کند و انگیزه این افراد کم می شود؛ باعث می شود دغدغه مالی و زمان برای افراد پیش بیاید.

وی در پایان گفت: از هرچه می سازیم خوشحال می شویم حتی کوچک ترین چیزها؛ اما چیزی که مرا خوشحال می کند این است که دانش آموزان در مسیر مورد علاقه و درست خودشان قدم بگذارند و به اشتباه از این شاخه به شاخه دیگر نپرند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

علیرضا ابوالفضلی در برنامه «صبح پارسی» این هفته درباره راه های برای تقویت پوست و مو صحبت کرد.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «فرشته من»، «گذر از خاطرات»، «سانتی گراد»، «برادران سیسترز» و «دکتر دون اور» 5 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما دیدنی می شوند.

درگذشت همکار شبکه قرآن ومعارف سیما مرحوم مغفور محمد زارع زاده از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس؛ حین انجام ماموریت را تسلیت عرض می نماییم از خداوند منان علو درجات و برای همکاران و بازماندگان صبر و اجر مسالت داریم.

کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه مستند «مارستان» گفت: تاریخچه بیماری‌های همه‌گیر از زمان خسرو پرویز تا به امروز را از زبان خسرو معتضد روایت کرده‌ایم.

تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی «چیا» گفت: فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است.

مجموعه انیمیشن «خانه ما» به کارگردانی  بهروز یغمائیان و ژان یعقوب زاتکه با تکنیک تک فرم عروسکی هر روز ساعت 15:00از شبکه نهال به روی آنتن می رود.

شبکه نسیم هفته گذشته به مناسبت ایام سالگرد سردار سلیمانی و شهادت حضرت زهرا(س)، ویژه‌هایی را روی آنتن برد و «چهل‌ تیکه» و برخی برنامه‌های روتینِ این شبکه به حالت تعطیلی درآمدند.

مدیر روابط عمومی سیما ، عصر امروز دوشنبه ۲۰ دیماه  با حضور در منزل زنده‌یاد حمید لبخنده کارگردان تلویزیون  ، تسلیت رئیس سازمان صداوسیما و معاون سیما را به خانواده آن مرحوم ابلاغ کرد.

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

نصرالله رادش و مجید اخشابی مهمان شبکه دو سیما می‌شوند.

سریال تلویزیونی «دردسرهای شیرین» به کارگردانی سهیل موفق و تهیه کنندگی سید علی اکبر محمودی مهریزی نوروز ۱۴۰۱ راهی آنتن شبکه پنج می‌شود.

شبکه دو سیما در 30 آذرماه مصادف با شب یلدا، از گرافیک جدید لوگوی این شبکه رونمایی کرد.

بهرام عظیمی و محمد معتضدی با نگاهی متفاوت به چگونگی مصرف گاز، 19 دی ماه به شبکه دو می‌آیند.

عوامل برنامه «پاشو پاشو کوچولو» امروز سه شنبه 21 دی در امور مخاطبان روابط عمومی رسانه ملی پاسخگوی تماس های مردمی‌با سامانه 162 بودند.

 مجموعه «پنجه های کارآمد»عنوان سلسه برنامه مستند است که به آموزش و مهارت آموزی در زمینه های مختلف فنی ، صنعتی ، هنری و .. می پردازد.

 

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

شکوه سادات هاشمی با داستانی متفاوت و قابل تامل مهمان پنجمین قسمت از برنامه «تاک» می‌شود که چهارشنبه 29 دی از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

هشتادمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی اولین پیوند قلب حیوان به انسان اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹ امروز، سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

کارشناس حقوق در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از بررسی اجرت‌المثل در شرایط مختلف و چگونگی مطالبه آن گفت.

مجموعه «باغ قصه ها» از تولیدات جدید مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:10  از شبکه دو به روی آنتن می رود .

کارگردان سینمایی سوییپر در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از ساخت فیلم سوییپر و مشکلات ساخت فیلم در شهرستان‌ها گفت.

گواهی اسقاط، مالیات بر ارزش افزوده و کد ساتا سه مانع مهم برای ترخیص کامیون ها موضوعات مورد بحث برنامه «تهران 20» بودند.

سخنگو و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی_ اجتماعی شورای شهر تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از اتوبوس‌خوابی، مشکلات معتادان و ایجاد سرپناه‌ برای آن‌ها گفت.

فصل دوم برنامه «زوجی نو» سه شنبه ها و چهارشنبه ها از شبکه سه سیما پخش می شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز سه شنبه ۲۸ دی اعلام شد.

محمد کاسبی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون شب گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

مراسم انتخاب بهترین سال فیفا، در شبکه ورزش به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

هفتادونهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی تامین مالی جمعی طرح‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد. این برنامه ساعت ۱۹ امروز، دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

کارشناس ‌مسائل سیاسی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از انعقاد توافق بین ایران و روسیه و مسائل مربوط به وین و برجام گفت.

برنامه «چهل‌ تیکه» این هفته میزبانِ حمید لولایی، مهدی فنونی زاده و پوراندخت مهین است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد