امروز يك شنبه  8 خرداد 1401
تعداد بازدید : 304 - تاریخ خبر : 1400/10/27 - 13:43
ایران، کمربند اصلی شریان ارتباطات منطقه‌ای

کارشناس ‌مسائل سیاسی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از انعقاد توافق بین ایران و روسیه و مسائل مربوط به وین و برجام گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، ابوالفضل ظهره‌وند در «سلام تهران» با اشاره به دلایل پیشرفت کشور ژاپن، گفت: برخی ادعا می‌کنند پیشرفت کشور ژاپن به دلیل دوستی و ارتباط با آمریکا است. درحالی که برخی کشورها دوستی بیشتری با آمریکا داشتند ولی پیشرفته نیستند مانند فیلیپین، افغانستان، شیلی، آرژانتین و غیره.

این کارشناس ‌مسائل سیاسی پیرامون چگونگی دستیابی به توسعه‌یافتگی، بیان کرد: رسیدن به توسعه، مولفه‌هایی دارد که اگر رعایت شود، کشور پیشرفت خواهد کرد؛ اگر این مولفه‌ها را نداشته باشد مانند بسیاری از کشورها دچار گرفتاری‌های مختلف می‌شود. توسعه و اداره یک کشور مثل ساخت خودرو یا دوخت لباس است؛ اگر خوب برش بزنید و با تعهد کار کنید به آن کالای مد نظر می‌رسید اگر خوب کار نکنید، کالا به دست نمی‌آید.

وی با اشاره به اهمیت سفر رئیس جمهور به روسیه، مطرح کرد: اهمیت این سفر و سفر وزیر امور خارجه برای روابط ایران چین از آن جهت است که دو کشور دارای قدرت بین‌المللی و عضو شورای امنیت هستند. هم‌چنین از ظرفیت‌های بالای اقتصادی برخوردار هستند که می‌تواند هنگام تجمیع یا اتصال ایران به آن، خیلی از مشکلات ما را حل می‌کند. مسئله هسته‌ای از همه مهم‌تر است چراکه علاوه‌بر عضویت در شورای امنیت، نسبت به مسئله mpt مانند آمریکا حساسیت دارند.

ظهره‌وند با اشاره به نظر چین و روسیه درباره فعالیت هسته‌ای ایران، عنوان کرد: ۶ قطعنامه‌ای که علیه ایران صادر شد، چین و روسیه رأی دادند یا در مسئله برجام، مطالبه و همکاری کردند. درحال حاضر ناظر بر این هستند که ایران فعالیت‌هایش صلح‌آمیز است و به هیچ‌وجه قصد ساخت بمب و انحراف از مقررات آژانس و mpt را ندارد.

وی پیرامون تهدید علیه آمریکا به واسطه توافقنامه‌ها، اظهار داشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید رفتیم که ایران را منزوی کنیم درحالی که امروز ما منزوی شدیم. چراکه ایران با دو قدرت جهانی در کمتر از ۱۰ روز توافقنامه بلندمدت می‌بندد. فصل مشترک این سه ضلع، تهدید آمریکا است. قادر نیست ببیند که با ۳ قدرت تأثیرگذار منطقه‌ای درحال درگیر شدن است چراکه هر کدام پیوندهایی دارند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به دستاوردهای این توافقنامه، ابراز کرد: این اتفاق باعث شد ۳ کشور به هم نزدیک شوند. نکته دیگر آن که دو کشور چین و روسیه متقاعد شده‌اند ایران ظرفیتی دارد که آن‌ها ندارند؛ ظرفیتی ژئوپلوتیک است که می‌تواند به مولفه‌های سخت، پایایی بدهد.

وی با مقایسه موقعیت چین و آمریکا، گفت: امروزه چین درحال دستیابی به چشم‌انداز خود است. بر زیرساخت‌های کشورهای جهان سرمایه‌گذاری می‌کند، پیوندهای اقتصادی خود را در همه جا تسری می‌دهد و از فرصت چالش‌های آمریکا استفاده کرده است. آمریکا خود را همه‌جا درگیر کرد از جمله در افغانستان. اما چینی‌ها خزنده رفتند و این پیوندها را گسترش دادند.

ظهره‌وند پیرامون درخواست تضمین از طرف ایران، توضیح داد: تیم هسته‌ای که مذاکره می‌کند درخواست تضمین دارد. سخنگوی کاخ سفید می‌گوید در روابط بین‌الملل و دیپلماسی، تضمین وجود ندارد. تضمین، خود کشور است.

وی در ادامه مسئله درخواست تضمین، افزود: اگر قرار است توافقی رخ دهد که قریب‌الوقوع است تضمین را باید در وجه تعهدات هسته‌ای خود بگیریم. طرف مقابل تضمینی نمی‌دهد و خود نیز اعتراف می‌کند. درحال حاضر ما می‌توانیم در لغو یا کاهش تحریم‌ها امتیاز بگیریم. برخی روزنامه‌های محافظه‌کار به بایدن حمله می‌کنند که این توافق درست نیست. سندی که درحال آماده شدن است سندی است که همه روی مسئله هسته‌ای متمرکز هستند که یک دستاورد است.

ظهره‌وند در خصوص سفر رئیس جمهور، گفت: ظرفیت ژئوپلوتیکی ایران با روسیه در غرب آسیا در مقابله با تهدید جهانی یعنی داعش تجربه شد. آنها دیدند که اگر ظرفیت ما نبود امروز روسیه نمی‌توانست در طرطوس در مدیترانه، بندر بگیرد.  چین، پیگیر استراتژی یک جاده یک کمربند است، ایران در قلب زمین قرار دارد و این رگ‌ها از جنوب و شمال ایران گذر می‌کند. کشورهای دیگر به ایران نیاز دارند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت ایران پس از انعقاد توافقنامه، بیان داشت: سند توافق همکاری راهبردی را امضا می‌کنیم. آن‌چه اهمیت دارد، اسناد پایین‌دستی است که بخش‌های مختلف، اقتصادی، امنیتی، نظامی، سیاسی و غیره را با هم توافق می‌کنند. ایران باید هشیار باشد و مدیریت کند چراکه طرف مقابل می‌خواهد به سود حداکثری برسد. ایران باید سند را طوری تنظیم کند مثلا در معدن‌کاوی، نفت و غیره ضرر نکند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اطلاعات و ارزیابی‌های دیگر کشورها از ایران، گفت: طرف مقابل که پای توافق می‌آید، ارزیابی خود را دارد. سفارت‌خانه اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند و به واقعیت‌ها دست می‌یابد. روسیه نیز به این جمع‌بندی رسیده است به خصوص در ۱۰ سالی که با ایران همکاری راهبردی در ایجاد امنیت داشتند. نقش شهید سلیمانی و دیگران، زیرساخت این اعتماد را شکل داد. هم‌چنین بر رویکردها و جهت‌گیری‌های دولت ارزیابی دارند.

وی پیرامون مزیت‌های این توافقنامه، مطرح کرد: روسیه و چین مصمم هستند که بتوانند وارد همکاری و اتحاد راهبردی شوند. از مولفه‌هایی که توافق هسته‌ای را تسریع می‌کند همین اتفاق است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر ترامپ لعنت می‌فرستاد که اگر ما هر مشکلی داریم ناشی از ترامپ است نه ایران.

ظهره‌وند با اشاره به چگونگی مدیریت این توافقنامه و تفاوت دیدگاه چین و اروپا در تجارت، ابراز داشت: باید این توافق، مدیریت شود که وظیفه ایران است مثلا وقتی کسی می‌خواهد فلفل صادر کند باید ببیند آیا بازار مناسب و پذیرا هست یا خیر. حجم روابط آمریکا با چین ۵۴۰ میلیارد دلار است. در اروپا کت و شلوار ایتالیایی کمتر پیدا می‌شود و اکثرا چینی است. چینی‌ها ویژگی دارند که با اروپا متفاوت است.  مثلا وقتی بنز را که تهیه می‌کنید در هر کجا باشید، استاندارد آن یکی است اما چینی‌ها این‌گونه نیستند.

وی در بیان این تفاوت دیدگاه افزود: نباید اجازه دهیم تاجر ما بخواهد جنس بی‌کیفیت وارد کند. چین می‌گوید باید ویژگی طرف مقابل را شناخت که با آلمان تفاوت دارد. به ژاپن می‌گفتند چرا در نصب پالایشگاهی در ایران ان‌قدر سخت‌گیری می‌کنی. گفت این پالایشگاه به مثابه پرچم ژاپن است، اگر از کار بیافتد، پرچم ما از کار افتاده است.

ظهره‌وند با اشاره به نوع دیدگاه ایرانی‌ها، گفت: اما تاجر ایرانی به منافع خود نگاه می‌کند و دیدگاه پرچم را ندارد. مثلا به افغانستان، جنس ناکارآمد ارسال می‌شود که باید آن را معدوم کرد.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان با اشاره به اهمیت سند مورد بحث در وین، اظهار داشت: در وین تیم کارشناسی صرفا روی سند هسته‌ای متمرکز است. تصور می‌کنم به سطح حداقلی از توافق دست پیدا خواهند کرد چراکه برجام برای آمریکا پل است که نمی‌تواند آن را از دست بدهد. سعی می‌کند ایران را متقاعد کند تا بتواند به برجام برگردد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

مستند «چونان سرو» به تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی و کارگردانی گروهی از مستندسازان  جوان پرتره از چهره‌های شاخص فرهنگ و ادبیات ایران  است که در شبکه مستند تولید شده و یکشنبه ها ساعت 21 پخش می شود.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

برنامه «گوهرشاد» با اجرای مژده لواسانی راوی نقش بانوان و مادران در آزادسازی خرمشهر خواهد شد.

 همزمان با برگزاری نوزدهمین مراسم جشن نفس، از سریال تلویزیونی «مسافران شهر» که به موضوع اهدای عضو پرداخت، تقدیر شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

مجموعه «غوغای بی‌هیاهو» از شنبه هفتم خرداد به قاب شبکه دو می‌آید.

رضوانه دباغ، دختر مرحوم مرضیه حدیدچی از مبارزان قبل از انقلاب این هفته مهمان حضوری «سرچشمه» خواهد بود.

فصل دوم «دردسرهای عظیم»، از دهم خرداد ماه هرشب ساعت ۲۱ از شبکه تماشا پخش خواهد شد.

مستند «خروج» با موضوع بررسی امنیت شهر تهران در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

مجموعه مستند نان و هنر با موضوع معرفی صنایع دستی در شهرهای مختلف ایران در شبکه افق پخش می‌شود.

مجموعه مستند «بزرگ‌راه همت» این بار با بخشی جدید برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

فیلم تلویزیونی «نگین» به کارگردانی «احمد معظمی» و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان شنبه 7 خردادماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پویا نمایی کشور در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضوری فعال و پر رنگ خواهد داشت.

گفتگوی این هفته مشاور، با حضور عبدالمجید کامجو درخصوص معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امور خارجه برای ایرانیان خارج از کشور به روی آنتن می رود.

علیرضا آتشک، خیر نیکوکار به همراه دو توان‌یاب ناهید عباسی و ویدا معظمی مهمانان برنامه شب‌نشینی بودند.             

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس چه گذشت؟

فصل نخست سریال «مستوران» جدیدترین محصول سازمان اوج، از دوشنبه 16 خرداد ماه روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

فصل جدید کارتون  «بلیز و ماشین های غول پیکر» از شنبه 7 خردادماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مجموعه تلویزیونی «حکم رشد» به کارگردانی حسن لفافیان و تهیه کنندگی مهدی فرجی این شب ها از شبکه سه سیما پخش می شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما