امروز يك شنبه  8 خرداد 1401
تعداد بازدید : 185 - تاریخ خبر : 1400/10/28 - 11:02
سرپناه‌های بیشتر پشت پرده نگاه متولیان امر

سخنگو و نایب رئیس کمیسیون فرهنگی_ اجتماعی شورای شهر تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از اتوبوس‌خوابی، مشکلات معتادان و ایجاد سرپناه‌ برای آن‌ها گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، علیرضا نادعلی در «سلام تهران» با اشاره به مشکل اتوبوس‌خوابی در تهران، گفت: در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی در کل کشور و مخصوصاً تهران به جهت توسعه نامتوازن آن در ادوار مختلف و به خاطر انباشت جمعیت، بیشتر با این مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به اهمیت جدا کردن پدیده‌های مختلف اجتماعی، بیان کرد: به جهت اینکه بتوانیم به تدریج از مشکلات عبور کنیم و به وضعیت مناسبی دست بیابیم معتقد هستم تمامی موارد را باید از هم جدا کرد یعنی راه حل این است که همه را با هم جمع نکنیم مثلا بحث کارتن‌خوابی که از جنس بی‌سرپناه بودن است با بحث معتادان متجاهر که پدیده پیچیده‌تری است چرا که یک دوره بازگشت به خانواده و جامعه باید داشته باشند.

نادعلی پیرامون تفاوت پدیده‌ اتوبوس‌خوابی با معتادان، ابراز داشت: زمانی که افراد به گرمخانه و غیره وارد می‌شوند، شرایط خیلی متفاوت است و زیرساخت‌های متفاوتی احتیاج دارد اساساً پدیده‌ای که اخیراً درباره آن صحبت می‌شود که البته بیشتر جو رسانه‌ای درباره آن شکل گرفت، بحث اتوبوس‌خوابی است. اتوبوس‌خوابی پدیده‌اش با کارتن‌خوابی و معتادان متفاوت است. در روابط عمومی شورا دوستان ما در شب گزارشی را تهیه کردند و از نزدیک با این موضوع ارتباط برقرار کردیم.

وی با اشاره به افرادی اتوبوس‌خواب، مطرح کرد: کسانی که در اتوبوس‌ها اتراق می‌کنند از بیرون از شهر آمده‌اند و بلافاصله که رسیده‌اند جایی برای اقامت ندارند. اتفاقاً زمانی که با آنها مصاحبه می‌کنیم میل ندارند که به گرمخانه بروند چرا که ممکن است در آنجا در کنار معتاد یا موارد مشابه قرار بگیرند.

نادعلی با اشاره به متولی اصلی اتوبوس‌خوابی گفت: اتفاقاً اتوبوس‌خوابی نکته‌ای داشت که خود شهرداری از ظرفیت اتوبوس بهره برده بود چرا که گزارش آن را معاون فرهنگی_ اجتماعی در شورا داد. البته ما استقبال نکردیم و معتقد هستیم ظرفیت‌های مکانی خود شهرداری باید مورد استفاده قرار گیرد. در این خصوص پیشنهاد سوله‌های بحران و گزینه‌های دیگر بود. در بعضی از شب‌های سرد سال که ظرفیت گرمخانه‌ها بسیار پر می‌شود دوستان می‌خواستند از ظرفیت اتوبوس‌ها استفاده کنند که ارجاع داده شد به استفاده از سوله‌های بحران و ظرفیت‌های مکانی دیگر.

وی در پاسخ به منافات کرامت انسانی و بحث اتوبوس‌خوابی، بیان داشت: بحث کرامت انسانی یک طرف است و بحث دیگر آن است که هم‌وطن ما وقتی در سرما و خیابان می‌ماند و ممکن است حتی امکان یخ‌زدگی داشته باشد، شهرداری نمی‌گوید به من ارتباطی ندارد چرا که ظرفیت‌ها محدود است و گرمخانه‌ها تعداد کمی دارد از طرفی تعداد معتادان بسیار زیاد است و از حدود بیست و خرده‌ای هزار نفر معتاد متجاهر حدود ۵ هزار نفر را شهرداری تعهد کرده است که سرپناه دهد.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی_ اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به استفاده از ظرفیت سوله‌های بحران، ابراز داشت: این موارد موقت هستند حتی سوله بحران بلاخره برای بحث بحران است و نباید اشغال شده و به صورت ثابت استفاده شود. بحران مثل این است که مثلاً یک دفعه زلزله بیاید و همه باید از آن ظرفیت استفاده کنند وگرنه پیش از این نیز از سوله‌های بحران برای موارد موقت این‌چنینی استفاده می‌شد چرا که برخی شب‌ها اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به نکته مثبت اتوبوس‌خوابی، اظهار کرد: در هر صورت امر مثبت از دید ما این است که اولا کسی در این وضعیت رها نشود دوم اینکه البته به بهترین شکل ممکن برای این قضیه برنامه‌ریزی کنیم تا به ظرفیت‌های ثابت و مکان‌های متناسب‌تر برسیم. دوستانم در شهرداری دنبال این هستند که ظرفیت گرمخانه‌ها را بالا ببرند که در بودجه ۱۴۰۱ ما در کمیسیون‌های خود یعنی کمیسیون فرهنگی_ اجتماعی به ویژه باید بحث‌های اجتماعی را پوشش دهیم، بحث اضافه شدن ظرفیت گرمخانه‌ها را تدبیر کرده و شهردار نیز پیشنهاد داده است.

نادعلی درباره مبلغ دریافتی از اقامت در اتوبوس، گفت: گزارشی که دوستان ما بدون نشان و بدون حضور رسمی داده‌اند این گونه نبوده که مبلغی بابت خوابیدن در اتوبوس اخذ شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا از ظرفیت حسینیه‌ها و مساجد استفاده نمی‌شود، مطرح کرد: بسیاری از این مکان‌ها بیت‌المال نیستند. مثلا درباره مساجد تکلیف مشخص است. حسینیه‌ها نیز اکثراً خصوصی هستند و حسینیه‌ها مخصوصاً اگر با عنوان هیئت‌ها از آن یاد شود چرا که یک عنصر از سازمان تبلیغات اسلامی است. در این ایام که مردم درگیر کرونا بودند سعی کردند از ظرفیت خود برای کارهای خیر و کمک‌های مومنانه و جهادی استفاده کنند.

نادعلی در ادامه بحث استفاده از ظرفیت حسینیه‌ها، افزود: بحث این نیست که کسی بخواهد خود را از موضوعی که بار روی زمین است که کنار بکشد اما باید تناسب‌ها را رعایت کرد. حسینیه ها اکثرا مکان‌های شخصی بوده و عمومی نیستند.

وی با اشاره به ظرفیت مساجد، گفت: ما نمی‌توانیم یک دفعه همه مشکلات را حل کنیم مثلاً بخواهیم از لیوانی استفاده کنیم که خود لیوان سوراخ باشد و نمی‌تواند آب را درون خود نگه دار.د در طول روز بسیاری از مساجدی که با آنها سر و کار داریم نتوانستند آن را باز نگه دارند چراکه آن عناصری که باید آنجا را به عنوان خادم نگه دارند ممکن است نتوانند حضور کامل داشته باشند.

نادعلی پیرامون مشکلات استفاده از ظرفیت‌های بین دستگاهی، ابراز کرد: وقتی وارد امکانات بین دستگاهی می‌شوید مثلاً اگر گرمخانه خودت نباشد مثل گرمخانه مددکار. کسی که در کادر بهداشتی و سلامت و درمان است کسی که کارهای مدیریتی آن را انجام می‌دهد هم حضور دارد. وقتی وارد مساجد شوید در امکانات فرد دیگر وارد می‌شوید. همین اتوبوس‌ها که را اختصاص دادند پرسیدیم که فردا قرار است سرویس بدهند گفتند خیر آنها را از سرویس خارج می‌کنیم چرا که باید شست‌وشو داده شود و آماده شود برای سرویس‌دهی که ما ادعا کردیم از ظرفیت سرویس‌دهی اتوبوسرانی کم می‌کند.

 وی در ادامه مبحث استفاده از ظرفیت‌های بین دستگاهی، اظهار داشت: این قضیه نیز در مسجد وجود دارد چرا که مسجد جایی است که باید طیب و طاهر باشد، رفت و آمد موجب می‌شود امکاناتی در آنجا قرار دارد، کم شود. نمی‌توانیم ظرفیتی را که مربوط به شهرداری نیست انتخاب کنیم و نگهبان نیز برای آن قرار داده و کادر پزشکی را نیز برای آن بگذاریم. حتماً اگر ظرفیت‌های خود در شهرداری را مانند گرمخانه توسعه دهیم خصوصاً نه اینکه با مدل عمومی باشد که از همه طیف از این آسیب‌ها داخل یک گرمخانه وارد شود و بتوانیم ظرفیت‌ گرمخانه‌ها را فراهم کنیم، بهتر خواهد بود.

نادعلی در پاسخ به اینکه اوقاف ورود کند و از ظرفیت امامزاده‌ها و مساجد استفاده کند، گفت: بله ظرفیت‌های این چنینی است و می‌توان به آن ورود کرد.

وی در پاسخ به اینکه چگونه ممکن است عبدالرضا هلالی در منطقه هرندی در حسنیه خود غذا داده، به امورات کارتن‌خواب‌ها رسیدگی کرده و جای خواب می‌دهد اما نمی‌توان از ظرفیت مصلی بهره‌ برد، گفت: قضیه بسیار پیچیده‌تر است. من در گودال‌های زیر دودکش کوره‌های آجرپزی رفتم و معتادی را دیدم که به آخر خط رسیده و روزهای پایانی زندگی‌اش است. این افراد پزشک و امکانات دیگری احتیاج دارند که تنها با جای خواب در مصلی حل نمی‌شود.

نادعلی با اشاره به پیچیدگی برخورد با معتادان، بیان کرد: وقتی ادعا می‌شود معتادان را چند ماهه جمع خواهیم کرد، طرح بحث کردیم. شرایط شهر به جهت ویترین و ظاهرش با معتادان غیرقابل تحمل است. معتاد برای تهیه مواد مخدر باید پول داشته باشد. این‌ها برای پول بسیاری از تاسیسات و امکانات خدماتی شهر را که برای کل مردم است مثل ایستگاه اتوبوس یا نرده‌ها بریده و می‌فروشند.

وی درباره شیوه برخورد با معتادان، گفت: معتادان را نمی‌توان رها کرد یا مثل گرد و غبار به زیر فرش گذاشت که معلوم نشود بلکه باید دل بزرگ داشت و از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کرد. همه مثل سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات و غیره باید ظرفیت‌ها را ارائه دهند تا سرپناه کاملی فراهم شود.

نادعلی درباره دیگر ظرفیت‌های موجود، ابراز داشت: برخی ظرفیت‌های آزاد ساختمان‌های شهرداری مثل سالن‌های ورزشی بلااستفاده و غیره می‌تواند قابل استفاده باشد. درحال حاضر شهردار گفته است که شهرداری باید دو شیفته شود و شب تا صبح نیز خدمات ارائه گردد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

مستند «چونان سرو» به تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی و کارگردانی گروهی از مستندسازان  جوان پرتره از چهره‌های شاخص فرهنگ و ادبیات ایران  است که در شبکه مستند تولید شده و یکشنبه ها ساعت 21 پخش می شود.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

برنامه «گوهرشاد» با اجرای مژده لواسانی راوی نقش بانوان و مادران در آزادسازی خرمشهر خواهد شد.

 همزمان با برگزاری نوزدهمین مراسم جشن نفس، از سریال تلویزیونی «مسافران شهر» که به موضوع اهدای عضو پرداخت، تقدیر شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

مجموعه «غوغای بی‌هیاهو» از شنبه هفتم خرداد به قاب شبکه دو می‌آید.

رضوانه دباغ، دختر مرحوم مرضیه حدیدچی از مبارزان قبل از انقلاب این هفته مهمان حضوری «سرچشمه» خواهد بود.

فصل دوم «دردسرهای عظیم»، از دهم خرداد ماه هرشب ساعت ۲۱ از شبکه تماشا پخش خواهد شد.

مستند «خروج» با موضوع بررسی امنیت شهر تهران در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

مجموعه مستند نان و هنر با موضوع معرفی صنایع دستی در شهرهای مختلف ایران در شبکه افق پخش می‌شود.

مجموعه مستند «بزرگ‌راه همت» این بار با بخشی جدید برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

فیلم تلویزیونی «نگین» به کارگردانی «احمد معظمی» و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان شنبه 7 خردادماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پویا نمایی کشور در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضوری فعال و پر رنگ خواهد داشت.

گفتگوی این هفته مشاور، با حضور عبدالمجید کامجو درخصوص معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امور خارجه برای ایرانیان خارج از کشور به روی آنتن می رود.

علیرضا آتشک، خیر نیکوکار به همراه دو توان‌یاب ناهید عباسی و ویدا معظمی مهمانان برنامه شب‌نشینی بودند.             

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس چه گذشت؟

فصل نخست سریال «مستوران» جدیدترین محصول سازمان اوج، از دوشنبه 16 خرداد ماه روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

فصل جدید کارتون  «بلیز و ماشین های غول پیکر» از شنبه 7 خردادماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مجموعه تلویزیونی «حکم رشد» به کارگردانی حسن لفافیان و تهیه کنندگی مهدی فرجی این شب ها از شبکه سه سیما پخش می شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما