امروز يك شنبه  8 خرداد 1401
تعداد بازدید : 208 - تاریخ خبر : 1400/10/28 - 13:14
جایگاه اجرت‌المثل در زندگی زناشویی و طلاق

کارشناس حقوق در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از بررسی اجرت‌المثل در شرایط مختلف و چگونگی مطالبه آن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، حسن فدایی در «سلام تهران» با اشاره به تعریف قصد تبرع، گفت: قصد تبرع یعنی کاری که کرده‌ام، رایگان انجام ندادم. قصدم تبرعی و رایگان نبوده است. خانم به دادگاه رفته و ادعا می‌کند کارهایی که سال‌ها در منزل انجام داده‌ام رایگان نبوده و به دستور همسرم بوده است و اکنون آن اجرت المثل را مطالبه می‌کنم.

وی با اشاره به چگونگی اثبات قصد تبرع خانم در انجام کارهای منزل، بیان کرد: در خصوص اینکه چه کسی باید آن را اثبات کند در دادگاه نظر بر این است که خانم باید ثابت کند. در بعضی از شعب نظر قضات بر این است که خانمی که به دادگاه می‌آید و ادعای اجرت‌المثل می‌کند یعنی من راضی نیستم و رایگان انجام نداده‌ام که معمولا حکم به نفع آنها ثابت می‌شود.

فدایی با اشاره به قاعده‌ای جهت اثبات حق، ابراز داشت: قاعده‌ای داریم که می‌گوید لکل ذی حق اسقاط حقه یعنی هر صاحب حقی می‌تواند حقش را اثبات کند. هم‌چنین اگر کسی هنگام عقد ازدواج ادعا کند که کارها را تبرعی انجام می‌دهد، مجاز است.

این کارشناس در پاسخ به کسی که قصد طلاق ندارد اما مطالبه اجرت‌المثل دارد، گفت: خانم می تواند بر اساس مدت سنوات زندگی که طرفین داشته‌اند، دادخواست اجرت المثل دهد و بگوید این چند سال را در منزل کار کرده‌ام و راضی نبودم یعنی داوطلبانه و تبرعی نبوده و به دستور زوج بوده است. از نظر شرعی نیز وظیفه‌ای ندارد. اگر این موارد را اثبات کند، دادگاه به کارشناس ارجاع می‌دهد و کارشناس مبلغی را به عنوان اجرت‌المثل در نظر می‌گیرد.

وی با توضیح اصلی درباره تبرع، مطرح کرد: به طور کلی اصل بر عدم تبرع است یعنی اصل این است که رایگان نمی‌باشد. یک مثال این است که وقتی به فرودگاه می‌روید، برخی وسایل و ساک‌ها را جابجا می‌کنند. وقتی ساک و وسایل خود را به این شخص دادید که برای شما جابجا کند، اصل این است که این فرد به صورت رایگان این کار را انجام نمی‌دهد پس باید این مبلغ را پرداخت کرد و از نظر عرفی نیز برای این کار پول در نظر گرفته شده است.

فدایی در پاسخ به مسئله اجرت‌المثل برای فردی که ۱۰ سال است از همسرش جدا زندگی می‌کند، گفت: کارشناس بر مبنای سنوات زندگی و نوع کارهایی که انجام شده است اجرت‌المثل را در نظر می‌گیرد. اگر بتوانید ثابت کنید که خانم ۱۰ سال است منزل را ترک کرده و هیچ کاری انجام نداده است، اجرت‌المثل تعلق نخواهد گرفت.

وی با اشاره به مسئله نشوز زوجه در این مدت ۱۰ سال، عنوان کرد: اگر فرد ناشزه باشد که نفقه نیز تعلق نمی‌گیرد؛ یعنی اگر بدون دلیل، مدرک و سند قانونی یا محکمه‌پسند، منزل را ترک کرده باشد از زمانی که آقا اظهارنامه بدهد، نفقه تعلق نمی‌گیرد و از آن‌جایی که کاری انجام نشده است، اجرت‌المثل نیز تعلق نخواهد گرفت.

این کارشناس حقوق با مثالی مسئله طلاق را تشریح کرد و گفت: مراجعی داشتم که ۵ سال است جدای از هم زندگی می‌کنند هم‌چنین مورد مذکور نیز با ۱۰ سال جدایی عقد، باطل نمی‌شود. مادامی که صیغه طلاق جاری نشده است، اصل بر استصحاب و در واقع صحت عقد ازدواج است‌.

وی در پاسخ به اینکه زوجه چه زمانی می‌تواند دادخواست اجرت‌المثل بدهد، ابراز داشت: برخی قائل هستند که حتما باید ابتدا بحث طلاق مطرح شود و اگر خواست طلاق بدهد باید اجرت‌المثل را بپردازد. اما درحال حاضر اگر خانم دادخواست اجرت‌المثل را مطرح کند به دعوی رسیدگی می‌شود.

فدایی با اشاره به مبلغ اجرت‌المثل، بیان کرد: مبلغ اجرت‌المثل بر اساس نظر کارشناس است. احتمال می‌دهم سالی ۱.۵ تا ۲ میلیون تومان در نظر می‌گیرند.

وی پیرامون دلایل تفاوت مقدار اجرت‌المثل، اظهار کرد: خانمی را فرض کنید که مادرشوهرش نیز بیمار است و در منزل آن‌ها زندگی می‌کند درحالی که این خانم موظف است از مادر شوهرش نیز پرستاری کند؛ طبیعتا زمان بیشتری می‌گذارد. یا کسی که فرزند بیماری دارد یا عواملی از این قبیل. اگر مقایسه‌ کنید خانمی را که شاغل است و مثلا بیماری ندارند با خانمی که بیماری در کنار کارهای خانه دارد، اجرت‌المثل علت تفاوت مقدار اجرت‌المثل مشخص می‌شود.

این کارشناس حقوق با اشاره به چگونگی تعیین میزان اجرت‌المثل در طلاق توافقی، ابراز داشت: در طلاق توافقی همان‌گونه که از نام آن پیدا است توافق می‌کنیم با این وضعیت و شرایط از هم جدا شویم. مثلا مهریه را بدهیم یا ندهیم، اجرت‌المثل را چقدر بدهیم یا مثلا نفقه به چه صورت باشد. در واقع توافق می‌کنند و هر مقداری که خودشان به توافق برسند مهم است.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

مستند «چونان سرو» به تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی و کارگردانی گروهی از مستندسازان  جوان پرتره از چهره‌های شاخص فرهنگ و ادبیات ایران  است که در شبکه مستند تولید شده و یکشنبه ها ساعت 21 پخش می شود.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

برنامه «گوهرشاد» با اجرای مژده لواسانی راوی نقش بانوان و مادران در آزادسازی خرمشهر خواهد شد.

 همزمان با برگزاری نوزدهمین مراسم جشن نفس، از سریال تلویزیونی «مسافران شهر» که به موضوع اهدای عضو پرداخت، تقدیر شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز یکشنبه خرداد اعلام شد.

مجموعه «غوغای بی‌هیاهو» از شنبه هفتم خرداد به قاب شبکه دو می‌آید.

رضوانه دباغ، دختر مرحوم مرضیه حدیدچی از مبارزان قبل از انقلاب این هفته مهمان حضوری «سرچشمه» خواهد بود.

فصل دوم «دردسرهای عظیم»، از دهم خرداد ماه هرشب ساعت ۲۱ از شبکه تماشا پخش خواهد شد.

مستند «خروج» با موضوع بررسی امنیت شهر تهران در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

مجموعه مستند نان و هنر با موضوع معرفی صنایع دستی در شهرهای مختلف ایران در شبکه افق پخش می‌شود.

مجموعه مستند «بزرگ‌راه همت» این بار با بخشی جدید برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

فیلم تلویزیونی «نگین» به کارگردانی «احمد معظمی» و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان شنبه 7 خردادماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پویا نمایی کشور در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضوری فعال و پر رنگ خواهد داشت.

گفتگوی این هفته مشاور، با حضور عبدالمجید کامجو درخصوص معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امور خارجه برای ایرانیان خارج از کشور به روی آنتن می رود.

علیرضا آتشک، خیر نیکوکار به همراه دو توان‌یاب ناهید عباسی و ویدا معظمی مهمانان برنامه شب‌نشینی بودند.             

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس چه گذشت؟

فصل نخست سریال «مستوران» جدیدترین محصول سازمان اوج، از دوشنبه 16 خرداد ماه روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

فصل جدید کارتون  «بلیز و ماشین های غول پیکر» از شنبه 7 خردادماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما