امروز سه شنبه  7 تير 1401
تعداد بازدید : 115 - تاریخ خبر : 1401/03/07 - 12:01
نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ سید جلال رضوی کارشناس مذهبی در ابتدای صحبتهایش  گفت: امام صادق  (ع)  اصل وجودی منحصر به فردی دارند و شبکه علمی وسیع را در عصر خود و در زمان درگیری بنی امیه و بنی عباس به وجود آوردند. اصل این امام در تمامی کتب تاریخ خاص، عام و حتی کتب محققان غیر دینی به صورت یک اصل خاص مطرح شده است. عمر امام صادق (ع)  باحکومت پنج حاکم که شامل سه خلیفه بنی امیه و دو خلیفه بنی عباس مصادف بوده و ایشان در این دوران به نشر علم در زمینه‌های مختلف مانند نجوم، فقه و اصول پرداختند. همانطور که در قرآن ذکر شده، ائمه به امر الهی مطابق با شرایط زمان خود وظایف خاصی داشتند که برای حفظ یکپارچگی اسلام ضرورت داشتند.

رضوی ادامه داد: امام صادق(ع)  می‌فرمایند: "به خدا سوگند ما اهل بیت از دنیا نرفتیم مگر با مرکب شهادت". تمام ائمه ما همواره با مسمومیت یا ضربات شمشیر به شهادت رسیدند؛ یکی از علت‌های این مسئله عالم بودن این اشخاص بوده که افراد هر سوال علمی که از ائمه می‌پرسیدند پاسخ کامل و صحیحی دریافت می‌کردند. در قرآن آمده: "ما تمامی خوبی‌ها برای هدایت بندگان‌مان را به فرستادگان خود وحی کرده‌ایم». بحث هدایت محدود به امور عبادی نمی‌شود و ما شاهد آن هستیم که امامان در مسائل اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و فقهی مردم  را راهنمایی کردند. تمام این مسائل به خواست خدا بوده تا انسان‌ها بتوانند به توحید نزدیک شوند. در واقع فلسفه وجودی امام صادق (ع) هدایت در دنیا و شفاعت در آخرت است. برای مثال زمانی که فردی به امام صادق (ع) گفت به خداوند اعتقاد ندارد، ایشان بدون جدال و ناراحتی و با حوصله با او صحبت کردند .

او ادامه داد: قاعده‌ای برای ائمه وجود داشته تا حقوق مردم زمان خود را به دست آن‌ها برسانند و با راهنمایی و هدایت آن‌ها را به توحید نزدیک‌تر کنند. امام صادق (ع)  به آنها می‌آموختند که راه ائمه را ادامه دهند و خصوصیات‌ اخلاقی آن‌ها را کسب کنند تا از صفات بد مانند خشم و کینه‌توزی دور شوند. امام صادق (ع)  با رفتار‌ها و پند‌های ساده خود به دیگران تلنگر اخلاقی می‌زدند تا آن‌ها ویژگی‌های اخلاقی بهتری را پرورش دهند.

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: ائمه از ما می‌خواهند شناخت قلبی از آن‌ها داشته باشیم و با وجود تمام خود آن‌ها را درک کنیم. این خواسته از ابتدای وجود پیامبر اکرم (ص)  وجود داشته و در تمامی ائمه وجود دارد چرا که این درک معنوی خواسته خدا است. چنین شناختی درک ما را به بالاترین فهم معنوی و بالاترین درجه اخلاق می‌رساند. ائمه همه نفس و نور واحدی هستند که امر آن‌ها باعث رشد و کرامت انسانی می‌شود.

وجود امام صادق (ع) میادین علمی را فتح می‌کند و مسئله مهدویت را رقم می‌زند تا مردم بدانند برنامه‌های الهی حساب‌ و کتابی دارد که با گذر زمان در کنار هم تکمیل می‌شوند و هدف نهایی را رقم می‌زنند. حدود چهار هزار و چهارصد حدیث وجود دارند که اکثر آن‌ها از سخنان امام صادق (ع)  است که بیشتر آن‌ها از اعمال این امام دیده شده‌اند. این یعنی پیش از آن که امام صادق (ع)  مردم را به کار خیر دعوت کنند، آن‌ها این رفتار را در اعمال امام می‌دیدند. ما نمی‌توانیم همانند امامان شویم اما می‌توانیم با انجام کارهای آن‌ها به ائمه و خداوند نزدیک شویم. امام می‌فرمایند انسان باید به خداوند توکل کند اما حتما تلاش هم داشته باشد چرا که بدون آن نمی‌توان کاری را پیش برد.

او افزود: ما برای بهشت رفتن باید خود را به دین، اسلام و ائمه تطبیق دهیم. امام صادق (ع)  از ویژگی‌های اهل بهشت به لبخند زدن، خوش‌رو بودن، فحاشی نکردن و خوش‌صحبت بودن اشاره می‌کنند. امامان بدون نگاه به دین و مذهب افراد جلوی ظلم را می‌گرفتند و به آن‌ها کمک می‌کردند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با سیدجلال رضوی، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

بی توجهی به استانداردهای تخصصی برنامه زنده «طبیب» باعث متوقف شدن این برنامه شد.

4 سریال جدید «مستوران»، «وضعیت زرد»، «تازه وارد» و «داستان یک شهر» از شبکه های یک، دو، سه و پنج روی آنتن می روند.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

مرتضی رزاق کریمی تهیه کننده سریال «بی نشان» از پایان تصویربرداری این مجموعه تلویزیونی خبر داد.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

مستند «قصه های آقای وزیر» با روایتی نو و جذاب از سبک زندگی و مدیریت دانشمند و وزیر انقلابی شهید دکتر چمران از شبکه یک پخش می شود.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

دکتر ملکی، مدیر شبکه جهانی جام جم طی پیامی، درگذشت دکتر احمد مهدوی دامغانی، اندیشمند فرزانه، محقق، ادیب و فقیه فرزانه ایرانی را تسلیت گفت.

امشب (شنبه ۲۸ خرداد) ساعت ۲۲:۴۵ گفتگوی تلویزیونی مرحوم احمد مهدوی دامغانی اسلام‌شناس و استاد پیشین دانشگاه‌های تهران، پنسیلوانیا، کمبریج و هاروارد، با پیام فضلی‌نژاد در برنامه «شوکران» از شبکه چهار سیما بازپخش می شود.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در هفته آخر بهار و شروع تابستان با چندین فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، نمایش و کودک می رود.

فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج به زودی از آنتن شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

مستند «تماشاگر بهار» به تهیه کنندگی ابوالفضل باقر و کارگردانی ابوالفضل توکلی پرتره ای از رضا رویگری بازیگر خواننده و نقاش ایرانی در شبکه مستند تولید شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

سریال خارجی «آغاز» از بامداد سه شنبه 7 تیر روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

تله فیلم «قصه ابراهیم» به نمایندگی از رسانه ملی در جشنواره اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU حضور می‌یابد.

سری جدید مستند «خارج از دید» از امروز دوشنبه ۶ تیرماه هر روز ساعت ۱۹:۴۵ از شبکه یک سیما پخش می‌شود.

در نشست تخصصی عفاف و حجاب که روز گذشته در سازمان صدا و سیما برگزار شد، از عوامل تولید و تهیه برنامه «چراغ» تقدیر شد.

تیزر مستند «کاپرا کجاست؟» به کارگردانی مهدی انصاری که سه‌شنبه شب هفتم تیر روی آنتن شبکه مستند سیما می‌رود، منتشر شد.

«سندباد» نام یکی از تازه‌ترین تولیدات شبکه دو سیماست که با هدف آشنایی مخاطبان ایرانی با کشورهای مختلف جهان از دریچه روایات و بازگویی تجربه‌های جهانگردان سایر کشورها از ایران و همچنین ایرانیان ساکن کشورهای دیگر تهیه شده است.

برنامه «تهران 20» پنجم تیرماه، با حضور دکتر" امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری به بررسی عملکرد وزارت دادگستری در دولت سیزدهم و استفاده از ظرفیت های وزارت دادگستری برای هماهنگی میان قوای سه‌گانه پرداخت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

برنامه شنبه شب جهان آرا با موضوع "بررسی تحولات امریکای لاتین و اهمیت راهبردی برای جمهوری اسلامی" بر آنتن شبکه افق قرار گرفت.

برنامه «تهران 20» چهارم تیرماه، با حضور "عباس گودرزی" نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح طرح ساماندهی استخدامی کارکنان دولت پرداخت.

همزمان با پخش اولین قسمت فصل سوم از مجموعه تلویزیونی «داستان یک شهر» به تهیه کنندگی فرشید محمودی و کارگردانی محمد رضا آهنج که از شب گذشته 4 تیرماه روی آنتن رفت، از تیرز جدید این سریال رونمایی شد. تیتراژ ابتدایی با عنوان «داستان یک شهر» را امیر چهارم خوانده است و تیتراژ پایانی این کار با عنوان "کنارم بمان" با صدای میثم اکبری تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

بیست و پنجمین قسمت از برنامه تاریخی «سرچشمه»، یکشنبه ۵ تیرساعت ۲۱ به تبیین و تحلیل " انتفاضه شعبانیه" عراق می پردازد.

عبدالعالی گفت: بهترین ابزار برای تحقق عدالت آموزشی می تواند شبکه آموزش سیما باشد.

برنامه «شهر امن» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی از استودیو پلیس پایتخت روز دوشنبه 6تیرماه حوالی ساعت 6:30 با اجرای محمود رضا قدیریان روی آنتن می رود.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما