امروز يك شنبه  8 خرداد 1401
تعداد بازدید : 219 - تاریخ خبر : 1400/10/28 - 12:33
سوییپر، هویت گم‌شده نوجوانان

کارگردان سینمایی سوییپر در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از ساخت فیلم سوییپر و مشکلات ساخت فیلم در شهرستان‌ها گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، امین شجاعی باقینی در میز هنر در «سلام تهران» با اشاره به چگونگی ورود به حوزه سینما، گفت: مانند بسیاری از افرادی که در سینما کار می‌کنند، از تئاتر شروع کردم. از کودکی علاقه به تئاتر داشتم و در رشته تئاتر گرایش بازیگری تحصیل کردم. سپس در مرکز کرمان با تلویزیون آشنا شدم و در برنامه‌های تلویزیونی ورود پیدا کردم. در دانشگاه رشته سینما گرایش تدوین را خواندم. سپس از حوزه برنامه‌سازی به فیلم کوتاه، مستند و داستانی کشیده شدم.

وی پیرامون بازیگری و شروع کارگردانی خود، ابراز داشت: علاقه به بازیگری در من خیلی زود فروکش کرد. در سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی دیگر کارگردانی تئاتر می‌کردم. در آن سال رتبه اول استان را گرفتیم سپس به جشنواره‌های منطقه‌ای راه پیدا کردیم.

شجاعی باقینی با اشاره به معنای سوییپر، مطرح کرد: سوییپر در فوتبال به معنای مدافع جلوزن است‌. یعنی بین مدافعانی که هستند، یک مدافع جلوتر است و نقش جلوزن را ایفا می‌کند. ابتدا او دفاع می‌کند و اگر از او رد شد دیگر مدافعین، دفاع اصلی را انجام می‌دهند.

وی درباره نویسندگی این فیلم، بیان کرد: اولین فیلم سینمایی من است. پیش از آن دو سریال کار کردم و یک تله فیلم. ما به اتفاق خلیل اسماعیلی این کار را نوشتیم البته ایده اولیه با کمک رئیس‌زاده داده شد. من هم مانند دیگر فیلمسازان در شهرستان، همه‌کار می‌کنم مثلا تیزر می‌سازم یا کار صنعتی انجام می‌دهم. کار داستانی جدی در شهرستان خیلی رایج نیست.

شجاعی باقینی با اشاره به ایده اولیه این فیلم، گفت: پیش از کرونا خیلی دغدغه‌ کار نوجوان را نداشتم. در زمان کرونا در مدت قرنطینه که پس از چند روز در خانه ماندیم دیدم پسر ۱۱ ساله‌ام و دیگر کودکان و نوجوانان حوصله‌شان سر رفته است پس تصمیم گرفتیم در رسانه‌های خانگی فیلم نگاه کنیم. سپس به این نتیجه رسیدم در حوزه کودک و نوجوان کار خوب و کاری که کودکان بتوانند از آن الگو بگیرند، بسیار کم است. جرقه‌ای در ذهنم زده شد که به سراغ حوزه نوجوان بروم و مسئولیت خود را به انجام رسانم.

این کارگردان درباره اهمیت ساخت کار نوجوان، عنوان کرد: در بحث هویت، برای نوجوانان کاری نکرده‌ایم. زمانی فیلم‌هایی مثل پدر، بچه‌های آسمان و غیره را داشتیم که هویت را تعریف می‌کردند. اما امروز به بحث هویت به خوبی در فیلم‌ها پرداخته نشده است.

وی با اشاره به مدت زمان نگارش فیلمنامه تا رسیدن به تولید، عنوان کرد: تقریبا ۸ ماه روی فیلنامه کار کردیم. در آن زمان اتفاقی در جنوب استان رخ داد که کشاورزانی که مشغول به کاشت محصولی هستند به خاطر مقرون به صرفه نبودن، آن‌ها را از بین می‌برند. که دلایل مذکور، ایده اولیه فیلم را در ذهن من شکل داد.

شجاعی باقینی با اشاره به مشکلات ساخت فیلم، بیا کرد: شرایط تولید از آنجایی سخت می‌شود که به فیلنامه می‌رسیم و احساس می‌کنیم که به بخشی از هویت اجتماعی نوجوانان پرداخته می‌شود ولی هنگام بودجه گرفتن که مثلا ما از شهر کرمان شروع کردیم، تعریف و تمجید است اما خبری از حمایت نیست.

وی با اشاره به نقش جشنواره عمار در اکران فیلم و میزام استقبال مردم، اظهار داشت: غربی‌ها برای ملت‌شان رویا می‌سازند و غرب‌زده‌ها کابوس. جشنواره عمار، رویای قهرمانی را برگردانده است. یعنی آثاری که در این جشنواره به نمایش درمی‌آید معمولا حاصل و نتیجه روحیه قهرمانانه و هویت ملی است. جشنواره، سامانه‌ پیامکی برای صاحبان اثر دارد که نظرات مخاطبین را ارسال می‌کند. پیامک‌هایی که می‌آمد همگی مثبت بود. در جشنواره فیلم کودک و نوجوان نیز استقبال و نظرات مردمی خیلی خوب بود‌.

شجاعی باقینی  پیرامون کار با مرحوم علی سلیمانی، گفت: همیشه در تصوراتم این بود که با سلیمانی کار کنم تا این که این فیلم نوشته شد و برای نقش حبیب در فیلم که مربی بچه‌ها است از روز اول به سلیمانی فکر می‌کردم. برای نقش‌های دیگر گزینه‌ها زیاد بود. فکر می‌کردم خیلی غیرقابل دسترس باشد اما در همان تماس اول پذیرفت. حدود دو هفته بعد به تهران آمدیم و قرارداد بستیم.

وی با انتقاد از فضای سینما در شهرستان‌های کشور، اظهار داشت: در شهرستان‌ها سینما به معنای اکران وجود دارد اما سینما به معنای تولید وجود ندارد. حتی نمی‌دانم چرا اسم انجمن سینمای جوان این‌گونه نام‌گذاری شده است. چراکه انجمن سینما نیست بلکه انجمن فیلمسازان کوتاه است. اگر هم فیلمی در شهرستان‌ها ساخته می‌شود به واسطه موقعیت و مکانی است که فیلمساز تصمیم می‌گیرد فیلمبرداری را انجام دهد.

کارگردان سینمایی سوییپر با اشاره به اهمیت فراگیری فرهنگسازی به واسطه ساخت فیلم، ابراز کرد: اگر نگاه ما به مقوله سینما، نگاه فرهنگسازی است، احتیاج به فراگیری دارد. این فراگیری مانند کالای چینی است که بر اقتصاد، فرهنگ، سیاست و غیره تأثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهیم در سینما و فرهنگسازی به فراگیری برسیم نیاز به تولید انبوه داریم. تولید انبوه  زمانی رخ می‌دهد که قیمت تمام شده کالا برای ما پایین بیاید. در سینما قیمت تمام شده فیلم در شهرستان‌ها خیلی پایین است اما در پایتخت این‌گونه نیست.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای فربد شکرایی، مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

مستند «چونان سرو» به تهیه کنندگی مصطفی رزاق کریمی و کارگردانی گروهی از مستندسازان  جوان پرتره از چهره‌های شاخص فرهنگ و ادبیات ایران  است که در شبکه مستند تولید شده و یکشنبه ها ساعت 21 پخش می شود.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

برنامه «گوهرشاد» با اجرای مژده لواسانی راوی نقش بانوان و مادران در آزادسازی خرمشهر خواهد شد.

 همزمان با برگزاری نوزدهمین مراسم جشن نفس، از سریال تلویزیونی «مسافران شهر» که به موضوع اهدای عضو پرداخت، تقدیر شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

مجموعه «غوغای بی‌هیاهو» از شنبه هفتم خرداد به قاب شبکه دو می‌آید.

رضوانه دباغ، دختر مرحوم مرضیه حدیدچی از مبارزان قبل از انقلاب این هفته مهمان حضوری «سرچشمه» خواهد بود.

فصل دوم «دردسرهای عظیم»، از دهم خرداد ماه هرشب ساعت ۲۱ از شبکه تماشا پخش خواهد شد.

مستند «خروج» با موضوع بررسی امنیت شهر تهران در برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

مجموعه مستند نان و هنر با موضوع معرفی صنایع دستی در شهرهای مختلف ایران در شبکه افق پخش می‌شود.

مجموعه مستند «بزرگ‌راه همت» این بار با بخشی جدید برابر دیدگان مخاطبین قرار گرفت.

فیلم تلویزیونی «نگین» به کارگردانی «احمد معظمی» و تهیه کنندگی اکبر تحویلیان شنبه 7 خردادماه ساعت 24 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مرکز پویانمایی صبا به عنوان بزرگ ترین تولید کننده پویا نمایی کشور در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران حضوری فعال و پر رنگ خواهد داشت.

گفتگوی این هفته مشاور، با حضور عبدالمجید کامجو درخصوص معرفی خدمات اداره تایید اسناد وزارت امور خارجه برای ایرانیان خارج از کشور به روی آنتن می رود.

علیرضا آتشک، خیر نیکوکار به همراه دو توان‌یاب ناهید عباسی و ویدا معظمی مهمانان برنامه شب‌نشینی بودند.             

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

در دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان مجلس چه گذشت؟

فصل نخست سریال «مستوران» جدیدترین محصول سازمان اوج، از دوشنبه 16 خرداد ماه روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

فصل جدید کارتون  «بلیز و ماشین های غول پیکر» از شنبه 7 خردادماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

مجموعه تلویزیونی «حکم رشد» به کارگردانی حسن لفافیان و تهیه کنندگی مهدی فرجی این شب ها از شبکه سه سیما پخش می شود.

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما